Labe v Ústí stoupá, Ploučnice má kulminovat kolem půlnoci

- Aktuality autor: red

Hladina řeky Labe v Ústeckém kraji pomalu stoupá, vody během noci ještě přibude. V Děčíně do něj přiteče voda z Ploučnice. Podle odhadů Povodí Labe situace nebude tak vážná jako při srpnových povodních. Předpovídá na středu v 7:00 ráno výšku hladiny 495 centimetrů a průtok 960 metrů krychlových za sekundu, což odpovídá prvnímu stupni povodňové aktivity.

V srpnu byla hladina ještě o 66 centimetrů výš a průtok byl vyšší více než o čtvrtinu.
Hydrologové z Povodí Ohře předpokládají, že Ploučnice v Benešově nad Ploučnicí kolem půlnoci těsně dosáhne hranice třetího povodňového stupně. Výše proti proudu toku, v České Lípě, již řeka třetího povodňového stupně dosáhla, řekl mluvčí Povodí Ohře Jan Svejkovský.

"Očekáváme, že se situace ještě může mírně zhoršit, pokud budou srážky pokračovat," řekl mluvčí. Podle něj by ovšem již neměla být nijak dramatická. Většina krátkých toků a horních toků řek v Ústeckém kraji již kulminovala a voda klesá.

Ponaučení z léta

V Benešově nad Ploučnicí se na velkou vodu připravovali již v pondělí večer. "Po zkušenosti ze srpna víme, že voda ohrožuje ulici Boženy Němcové, proto jsme tam postavili hráz z pytlů s pískem," řekl starosta Benešova Karel Vrbický. Zatím se podle něj Ploučnice drží v korytě, hladina ale může stoupnout až na 210 centimetrů.

Na druhých povodňových stupních se stále i během odpoledne drží kromě Ploučnice také hladiny Bíliny v Trmicích na Teplicku a Mandavy ve Varnsdorfu. Ta během noci na úterý vystoupala i na třetí stupeň, v ranních hodinách ale opět klesla.

Sesuvy půdy blokují silnice

Kvůli záplavám jsou stále uzavřeny v Ústeckém kraji ulice 17. listopadu a Krokova v Děčíně, silnice z Děčína do Dolního Žlebu a silnice mezi Těchlovicemi a Rychnovem na Děčínsku. Sesuv půdy zablokoval silnici u obce Libochovany na Litoměřicku, kvůli vodě na silnici je obtížně průjezdná také silnice u Chodoun a u Levína.

Na Teplicku je uzavřen průjezd pod železničním viaduktem u Rtyně nad Bílinou a silnice u obce Modlany. V Ústí nad Labem projedou řidiči se zvýšenou opatrností Havířskou ulicí a voda na silnici je také mezi Brnou a Sebuzínem na Ústecku.

Hasičské jednotky musely od pondělního poledne na 40 místech čerpat vodu a odstraňovat 15 spadlých stromů. Nejčastěji bylo nutné odčerpávat vodu na Litoměřicku (14) a Děčínsku (12), většinou ze sklepů, terénních lagun a přízemí domů.

Tagy: Labe povodně hladina

Zdroje: ČTK