Kyselinový útočník z Plzně dostal 23 let natvrdo

- Aktuality autor: pal

Muž, který se předloni v Plzni pokusil zabít svou pětadvacetiletou přítelkyni tím, že jí do obličeje vylil kyselinu sírovou, byl ve čtvrtek odsouzen na 23 let.  Žena nakonec kyselinový útok přežila, ale bude mít doživotní následky. Útočníkovi přitom hrozil až 30 letý trest. Podle žalobce Martina Rykla, ale pro to nebyl zákonný důvod. 

Kyselinové útoky jsou spíš záležitostí Blízkého východu, stávají se ale i v Evropě či Americe. Ilustrační snímek

Kyselinové útoky jsou spíš záležitostí Blízkého východu, stávají se ale i v Evropě či Americe. Ilustrační snímek,zdroj: Profimedia.cz

Proti Janu Dubskému, který napadl svou přítelkyni kyselinou, nesvědčily žádné přímé důkazy, ale dostatek nepřímých důkazů, které na sebe podle Rykla navazovaly, doplňovaly se a tvořily uzavřený řetězec ukazující právě na vinu Dubského.

Napadená žena, která u soudu kvůli stále špatnému psychickému stavu osobně nevypovídala, útočníka neviděla, protože měl hlavu nad střechou auta, v němž seděla. V jedné z výpovědí, které soud přehrál z videozáznamu, podrobně popsala útočníkovy boty, shodné s obuví zajištěnou u Dubského, na které se navíc našly stopy kyseliny.

Uvedla také, že při pohledu na odcházejícího agresora, dřív než ji začala kyselina na těle působit velkou nesnesitelnou bolest, ji napadlo, že by to mohl být postavou a stylem chůze Dubský. On jediný ji také po rozchodu nadával a vyhrožoval.

Mezi nepřímé důkazy usvědčující Dubského patřily například pachové stopy na klice auta napadené ženy a u jejího bydliště, stopy po kyselině na Dubského botě i jeho chování a vyjadřování na sociálních sítích.

Skutek se stal 18. listopadu 2013, na Dubského osmatřicáté narozeniny. Podle rozsudku neunesl, že se s ním tehdy pětadvacetiletá žena v srpnu rozešla a našla si nového přítele. V osudný den ráno si na ni počkal před bytem, kde krátce s přítelem bydlela. Počkal, až nastoupí do osobního auta, pak otevřel dveře u řidiče a na ženu vylil třiatřicetiprocentní roztok kyseliny sírové.

Žena útok přežila jen díky náhodě, dobré zdravotní kondici a rychlé odborné pomoci. Žíravina nechala na její tváři jizvy, připravila ji o zrak, o oční víčka, lékaři jí museli amputovat ušní lalůček. Kromě toho jí vážně poškodila celé zažívací ústrojí a kůži na rukou a nohou. Musela podstoupit kruté bolesti a mnohaměsíční léčení.

Tagy: Česko Plzeň domácí útok kyselinou kriminalita v Česku

Zdroje: ČTK