Kypr čeká brzké sjednocení, pomohl k tomu zemní plyn

- Aktuality autor: roj

Kyperský ostrov by se po čtyřiceti letech mohl opět sjednotit. Podle amerického ministra zahraničí Johna Kerryho je dohoda "na dosah ruky", v plánu je vznikl federace se dvěma paralelními systémy. Nyní Severní Kypr uznává pouze Turecko, zatímco zbytek ostrova je členským státem Evropské unie. Jednání o sloučení rozhýbal nález ložiska zemního plynu. 

Kypr se zřejmě dočká znovusjednocení

Kypr se zřejmě dočká znovusjednocení,zdroj: Profimedia.cz

Naději na dohodu o znovusjednocení ostrova oživil květnový začátek mírových jednání mezi oběma kyperskými lídry, která se konají pod záštitou OSN. "Poslední měsíce začalo být jasné, že věci se mění a že bylo dosaženo hmatatelného pokroku," řekl šéf americké diplomacie.

Kypr je rozdělen od turecké invaze z července 1974, kdy Ankara vyslala do severní třetiny ostrova vojska v reakci na pokus o převrat nacionalistických kyperských Řeků. Ti chtěli připojit Kypr k Řecku. Kypr je nyní členským státem EU, ale fakticky jde jen o jižní, řeckou část ostrova, zatímco severní republiku s převážně tureckým obyvatelstvem uznává jen Turecko.

Agentura AP podotýká, že Kypr měl dlouhou dobu pověst hrobaře mírových vyjednávačů a Kerryho návštěva proto podle ní poskytuje důvod k optimismu. Nedávný nález ložiska zemního plynu ve Středozemním moři by podle AP patrně mohl proces znovusjednocení urychlit.

Sjednocovací plán předpokládá vytvoření federace se dvěma paralelními systémy. Kyperský prezident Nikos Anastasiadis a jeho severokyperský protějšek Mustafa Akinci by se měli setkat tento měsíc ještě třikrát, zatímco jejich týmy jednají každý den. Akinci v říjnu prohlásil, že dohodu očekává v polovině příštího roku.

Nejpalčivější otázkou je rozdělení pravomocí mezi federální vládu a lokální kabinety. Jedná se také o tom, jak vyřešit majetkové ztráty, které utrpěly soukromé osoby v obou částech ostrova, a jak sdílet přírodní bohatství, včetně pobřežních ložisek ropy a plynu.

Tagy: zahraničí Turecko Kypr

Zdroje: ČTK