Kyjev zakázal ruské televize šířící propagandu. Moskva zuří

VIDEO - Aktuality autor: Jakub Konečný

Kyjevský soud pozastavil vysílání několika ruských státních a polostátních televizí na Ukrajině. Tyto stanice bývají vnímány jako nástroj kremelské propagandy. Moskva vzápětí protestovala proti soudnímu opatření, které označila za porušení lidských práv a svobod.

Demonstrace, Kyjev

Demonstrace, Kyjev,zdroj: Getty Images

"Rozhodnutí kyjevského soudu o pozastavení vysílání čtyř ruských televizí na Ukrajině je útok na lidská práva, včetně svobody slova," prohlásil dnes zmocněnec ruského ministerstva zahraničí pro lidská práva Konstantin Dolgov, jehož citovala agentura ITAR-TASS.

"Cílem je odříznout miliony rusky hovořících lidí od pravdivých informací o řádění ultranacionalistů a neofašistů. Aby se lépe vymývaly mozky," usoudil ruský diplomat a dodal, že "taková je demokracie v podání Majdanu", tedy nového režimu v Kyjevě, který Moskva odmítá uznat.

Ukrajinská Rada národní bezpečnosti a obrany jako důvod pozastavení vysílání ruských televizních stanic na území Ukrajiny označila "šíření informací, které ohrožují národní bezpečnost, svrchovanost a územní celistvost Ukrajiny, propagují válku, násilí, krutost, podněcují národnostní, rasovou a náboženskou zášť a napadají lidská práva a svobody". Rada podezírá ruské televize, sledované zejména v ruskojazyčných oblastech na jihovýchodě Ukrajiny, že šíří separatismus.

Ještě před opatřením soudu vypnula ruské televize podle serveru newsru.com většina ukrajinských operátorů, 443 ze 703. Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě označila zákaz vysílání ruských stanic na Ukrajině za "represivní opatření", podotkl web. Připomněl také, že předchozí šéf ukrajinské televize byl k odstoupení donucen násilím.

Ukázka ruské propagandy

Pokud jde o hněv ruské diplomacie nad svobodami médií na Ukrajině, našli se podle serveru newsru.com Rusové, kteří se Dolgova ptají, zda blokáda nezávislé televize Dožď v ruských kabelových sítích také není porušením lidských práv a svobod a zda vůbec v Rusku žijí lidé, kteří by nějaká práva měli?

Ruská diplomacie zaslala Kyjevu také protestní nótu požadující, aby ukrajinští pohraničníci ukončili "nezodpovědnou praxi ohrožující bezpečnost letů civilního letectva", kdy posádkám ruské společnosti Aeroflot při přistání v Kyjevě zakazují opouštět letadlo. Piloti si tak nemohou řádně odpočinout, což odporuje i mezinárodním konvencím a normám, upozornila Moskva.

Tagy: Ukrajina Kyjev ruská okupace

Zdroje: ČTK