Kyjev zahájil stíhání ruského ministra obrany kvůli napomáhání separatistům

- Aktuality autor: Petr Kubec

Ukrajina zahájila trestní stíhání dvou vysoce postavených Rusů - prvním z nich je současný ruský ministr obrany Sergej Šojgu, druhým prokremelský oligarcha Konstantin Malofejev. Oba jsou podezřelí z napomáhání ozbrojeným proruským separatistům.

Sergej Šojgu, ruský ministr obrany

Sergej Šojgu, ruský ministr obrany,zdroj: Getty Images

"Napomáhat banditům je trestné! K čertu s delikátností. Je třeba pojmenovat věci pravým jménem: organizátoři vojenské pomoci banditům a jejich sponzoři jsou zločinci," zdůraznil ministr vnitra Arsen Avakov podle listu Ukrajinska pravda.

Podle ukrajinských vyšetřovatelů je ministr Šojgu podezřelý, že organizoval nezákonná ozbrojená uskupení, která prý pod velením Rusů na východě Ukrajiny systematicky napadají státní úřady a ukrajinské jednotky, což vedlo k ztrátě mnoha lidských životů a dalším škodám. Miliardář Malofejev podle vyšetřovatelů tyto uskupení financoval.

Ani Šojgu, ani Malofejev dosud nezareagovali.

Avakov jim pohrozil, že jestli se nedostaví k výslechu, vyšetřovatelé budou nuceni podniknout opatření, jak si uposlechnutí předvolání vynutit. To znamená, že soud by na ně mohl vydat mezinárodní zatykač.

Sám Avakov spolu s ukrajinským miliardářem a dněpropetrovským gubernátorem Ihorem Kolomojským čelí obdobnému stíhání v Rusku za údajné válečné zločiny.

Tagy: Rusko stíhání Ministerstvo vnitra Ukrajina ministr obrany krize na Ukrajině separatisté Sergej Šojgu

Zdroje: ČTK