Kyjev volá o pomoc: Na Ukrajinu vpadla ruská vojska

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 28. 8. 2014 18:38) - Aktuality autor: Alina Holušová

Už je to tady, na naše území vpadla ruská armáda, zaznělo ve čtvrtek z Kyjeva. O vpádu vojsk informoval veřejnost ukrajinský prezident Petro Porošenko. Nejvyšší představitel země kvůli tomu zrušil pracovní cestu do Turecka, svolal mimořádné zasedání ukrajinské bezpečnostní rady a vyzval Evropskou unii, aby Ukrajině pomohla. 

Ukrajinský prezident Petro Porošenko

Ukrajinský prezident Petro Porošenko,zdroj: Getty Images

Aliance zveřejnila satelitní snímky, které podle nizozemského brigádního generála Nico Taka svědčí o "významné eskalaci a zdokonalení ruského vojenského vměšování" na Ukrajině. Jde prý o důkaz, že "ruští vojáci, vybavení vyspělou těžkou výzbrojí, operují uvnitř ukrajinského území", řekl Tak. Nejspíše ale snímky zachycují z ruského počínání "jen špičku ledovce". Každopádně se situace podle generála zhoršila, k čemuž přispěly dodávky těžké výzbroje rebelům, jako jsou protiletadlové systémy, děla, tanky a obrněné transportéry, i samotná přítomnost ruských jednotek.

Satelitní snímek 1

Satelitní snímek NATO, ukazující přítomnost ruské armády na Ukrajině,zdroj:Atlantic Council

"Rozhodl jsem se zrušit pracovní návštěvu Turecka v souvislosti s prudkým zhoršením situace v Doněcké oblasti, zejména v Amvrosijivce a Starobeševu, protože ruská vojska vpadla na Ukrajinu," prohlásil dnes podle agentury Unian Porošenko. "Prezidentovo místo je dnes v Kyjevě," zdůraznil šéf státu. Ohlásil také, že na dnešek svolává bezpečnostní radu, aby rozhodla o dalším postupu.

Stejně jako již avizoval premiér Arsenij Jaceňuk, i Porošenko oznámil, že Ukrajina žádá o naléhavé zasedání Rady bezpečnosti OSN. "Svět musí zhodnotit prudké vyhrocení situace na Ukrajině," řekl prezident.

Satelitní snímek 2

Satelitní snímek NATO, ukazujicí přítomnost ruské armády na Ukrajině,zdroj:Atlantic Council

Rusko účast svých vojáků striktně popírá

Moskva tradičně popírá, že by se její vojáci účastnili bojů na východě Ukrajiny, kde se ukrajinské vládní jednotky od dubna snaží potlačit proruské povstání. Kyjev ale nedávno předvedl desítku zajatých ruských výsadkářů a o přítomnosti jednotek regulérní ruské armády na východě Ukrajiny hovoří i NATO, USA či Polsko. Jeden z povstaleckých předáků Alexandr Zacharčenko dnes v ruské televizi tvrdil, že ruští vojáci a důstojníci bojují po boku rebelů během své dovolené. Ruských dobrovolníků jsou prý tři až čtyři tisíce.

Ukrajinský velvyslanec při EU Konstantin Elisejev podle agentury AFP vyzval, aby se sobotní mimořádný summit unie v Bruselu zabýval "rozsáhlou vojenskou pomocí" Ukrajině a uvalením dalších sankcí na Rusko. "Usmiřování a tichého souhlasu s agresorem už bylo dost," apeloval velvyslanec, podle kterého se Rusko dopouští nepokryté vojenské invaze do sousední země.

"Odhadujeme, že na Ukrajině nyní operuje přes tisíc ruských vojáků," citovaly nejmenovaného vysokého představitele Severoatlantické aliance agentury Reuters a AFP. "Podporují separatisty a bojují po jejich boku," dodal. Rusové jsou prý přítomni zejména v okolí Novoazovsku.

Velvyslanci 28 členských zemí aliance v Bruselu a jejich ukrajinský kolega se podle agentury Reuters v pátek sejdou na mimořádné schůzce, aby jednali o situaci na Ukrajině.

Tagy: Rusko Ukrajina ruská armáda ukrajinská krize východní Ukrajina rusko-ukrajinská krize

Zdroje: ČTK,Atlantic Council