Kyjev stahuje vojáky z nebezpečných oblastí Doněcka a Luhanska

- Aktuality autor: Petr Kubec

Kyjev se rozhodl vyrovnat frontové linie v Doněcké a Luhanské oblasti a začal se stahováním vojáků z míst možného obklíčení separatisty. Oblast, která je pod kontrolou povstalců, se tak výrazně zvětšila. Oznámil to ve čtvrtek armádní mluvčí Andrij Lysenko.

Ukrajinská armáda

Ukrajinská armáda,zdroj: Profimedia.cz

"Bylo rozhodnuto vytvořit jednotnou linii fronty. Naši jednotliví vojáci byli staženi z předsunutých míst," konstatoval mluvčí. Linie obrany je nyní podle Lysenka pevná a vylučuje vznik pastí, z nichž by se ukrajinští vojáci museli probíjet. Podle ukrajinských novinářů byly ukrajinské jednotky v komplikované situaci zejména u města Debalceve, které leží na strategické silnici mezi Doněckem a Luhanskem.

Lysenko rovněž řekl, že ukrajinští pohraničníci nekontrolují zhruba sto kilometrů rusko-ukrajinské hranice. Jde o jihovýchodní sektor hranice, jejíž celková délka přesahuje 1500 kilometrů. "Ruská bojová technika se v těchto oblastech volně a pravidelně přes hranice přesouvá. Zaznamenáváme tam jak příjezd posil, tak stahování ruské techniky," řekl dále.

Přes hraniční přechod Izvaryne, který povstalci kontrolují, podle ukrajinských médií jen dnes přejelo 12 ruských tanků a kolona 48 ruských obrněných transportérů. Vzbouřenci mají pod kontrolou rovněž hraniční přechod Dolžanskyj v Luhanské oblasti a přechod u města Novoazovsk na pobřeží Azovského moře.

Tagy: Rusko armáda Ukrajina boje Doněck Luhansk separatisté rusko-ukrajinská krize

Zdroje: ČTK