Kyjev se obává výjimečného stavu, policie chystá zásah

- Aktuality autor: Jakub Konečný

V ukrajinských vládních a parlamentních kruzích se intenzivně jedná o možnosti vyhlášení výjimečného stavu v zemi. Vyplývá to z dnešních informací ukrajinských médií. Bezpečnostní složky údajně tento krok zatím nedoporučují, pokud ale návrh předloží, parlament bude jednat rychle. Návrh má údajně podporu poslanců vládní Strany regionů, která má v parlamentu většinu.

Demonstrace v Kyjevě

Demonstrace v Kyjevě,zdroj: Profimedia.cz

Ukrajinská opozice se obává, že policisté ze speciálních jednotek se dnes či ve středu pokusí demonstranty v Kyjevě rozprášit. Uvedl to v noci na dnešek jeden z opozičních předáků Vitalij Kličko. Opozice je zároveň znepokojena novými zákony, které by od středy měly nabýt účinnosti. Normy například zpřísňují tresty za účast v masových akcích či usnadňují zbavování poslanecké imunity i trestní stíhání v nepřítomnosti.

Kličko se dnes bezúspěšně pokusil navázat kontakt s prezidentem Viktorem Janukovyčem, aby odvrátil další eskalaci násilí. Podle listu Ukrajinska pravda navštívil opoziční vůdce úřad prezidenta, ale jeho snaha dosáhnout přijetí byla marná. Janukovyč byl podle prezidentské kanceláře zaneprázdněn, s premiérem Mykolou Azarovem jednal o hospodářských a sociálních prioritách pro letošní rok.

V centru Kyjeva mezitím skupiny radikální mládeže budují další barikády, které by měly zastavit očekávaný útok zásahových jednotek. Výrostci, mezi nimiž je podle agentury Unian mnoho agresivních fanoušků fotbalového klubu Dynamo Kyjev, se zásobují lahvemi se zápalnou směsí a kamením vytrhaným z dlažby. Ministerstvo vnitra dnes oznámilo, že při násilnostech, které ovládají centrum metropole od víkendu, bylo zatím zadrženo přes 50 osob.

Protesty v Kyjevě vypukly před dvěma měsíci poté, co prezident Viktor Janukovyč odmítl podepsat dohodu o přidružení k Evropské unii a místo toho posílil vazby s Moskvou. V neděli se situace vyhrotila poté, co protesty proti schválení nových zákonů, které zpřísňují tresty demonstrantům, přerostly v potyčky radikálů s policií. Obě strany přitom ohlásily desítky zraněných.

Opoziční předáci vybízejí prezidenta Janukovyče k přímému dialogu o východisku z politické krize, za které považují předčasné volby. Janukovyč a jeho lidé naopak vyzývají k ukončení nepokojů. "Se státem nelze jednat jazykem ultimát, kamenů a Molotovových koktejlů," vzkázal generální prokurátor Viktor Pšonka.

Tagy: Ukrajina protivládní demonstrace Ukrajinský parlament

Zdroje: ČTK