Kyjev se musí naučit znovu žít. Bez demonstrantů na Majdanu, přeje si Kličko

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Starosta ukrajinské metropole a bývalý světový šampion v boxu Vitalij Kličko chce znovu uvést do normálního provozu náměstí Nezávislosti (Majdan) a vidí důležitost také v co nejbližší reformě tamního aktivistického hnutí.

Vitalij Kličko

Vitalij Kličko,zdroj: Isifa.com

Majdan byl ohniskem protestů proti režimu svrženého prezidenta Viktora Janukovyče, na náměstí ale k nelibosti nové vlády a městských úřadů stále zůstávají stoky demonstrantů. 

"Jsme přesvědčen, že (hnutí) Majdan se brzy musí reformovat a vymezit samo sebe. Kyjev se musí vrátit k normálnímu životu," řekl Kličko s odkazem na aktivisty, kteří na náměstí nadále stanují. Aktivisté odejít prozatím nehodlají a tvrdí, že chtějí dohlédnout na to, aby vláda a úřady plnily vůli lidu. 

Podle Klička již ale Majdan není tím stejným místem jako před několika měsíci, kdy byl ukrajinským symbolem touhy po svobodné a demokratické společnosti. "Je velmi zvláštní, že se z Majdanu ozývá střelba, jsou zde rvačky a mnoho lidí je zde v podroušeném stavu. Nazývali jsme to tam Euromajdanem, ale k evropským standardům to má daleko," prohlásil Kličko. Počet lidí, kteří na náměstí zůstávají, odhadl na osm stovek. Aktivisté nadále okupují také několik budov v centru města. 

Kyjevský starosta rovněž zmínil průzkum veřejného mínění z počátku července, podle kterého v zimě podporovalo demonstranty na Majdanu 80 procent obyvatel metropole. Nyní se 82 procentům obyvatel hlavního města stanový tábor na náměstí nelíbí, 79 procent je dokonce přesvědčeno, že se tam stáhli kriminálníci a 89 procent by uvítalo, kdyby byly strženy zbylé barikády. 

Tagy: Ukrajina demonstrace blokáda Kyjev ukrajinská krize

Zdroje: ČTK