Kyjev prý chystá opatření proti separatismu, zejména na Krymu

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Předseda ukrajinského parlamentu Oleksandr Turčynov, který po sesazení prezidenta Viktora Janukovyče plní i roli prozatímní hlavy státu, po jednání s náčelníky bezpečnostních složek a ozbrojených sil vyjádřil znepokojení nad projevy separatismu na ruskojazyčném poloostrově Krymu a nad ohrožením územní celistvosti země.

Ukrajina, Kyjev

Ukrajina, Kyjev,zdroj: Profimedia.cz

Podle komuniké Turčynov uvedl, že projevy separatismu jsou nepřípustné a že potrestán má být každý, kdo se dopustí ohrožení územní celistvosti země. Podle Turčynovova zástupce mají být v nejbližší době přijata opatření k odvrácení hrozby separatismu. "Opatření se připravují, musíme přitvrdit odpovědnost za projevy takových nálad," uvedl podle komuniké.

Na Krymu vládne neklid a v Sevastopolu, kde se nalézá základna ruské černomořské flotily, fakticky panuje dvojvládí. Krymské obyvatelstvo je z téměř dvou třetin ruskojazyčné, mnozí obyvatelé poloostrova mají ruské občanství. Autonomní region tvrdě kritizuje změnu vlády v Kyjevě a autoritu nového proevropského vedení země neuznává. Proruský krymský parlament minulý týden oznámil záměr anulovat rozhodnutí sovětského komunistického vedení z roku 1954 o předání Krymu Ukrajině. Nicméně šéf krymské autonomní vlády Anatolij Mogiljov radikální názor zastupitelů odmítl.

Turčynov také nařídil urychlit vyšetřování vražd ukrajinských občanů při nedávném potlačování demonstrací v Kyjevě. "Musíme udělat a také uděláme vše možné, abychom vypátrali pachatele zločinů proti lidskosti," řekl.

Ukrajinský parlament dnes už přijal rezoluci požadující postavit svrženého prezidenta Viktora Janukovyče, bývalého ministra vnitra a bývalého generálního prokurátora před mezinárodní soud, aby se zodpovídali za usmrcení více než stovky lidí během ozbrojených srážek provázejících pád Janukovyčova režimu.

Tagy: Ukrajina Kyjev

Zdroje: ČTK