Kyjev bude v příštích dvou letech potřebovat půjčit asi 35 miliard dolarů

- Aktuality autor: Petr Kubec

Ukrajinský ministr financí Oleksandr Šlapak uvedl, že Ukrajina by mohla začít jednat s věřiteli o reaktualizaci dluhu. Ministr přitom nevyloučil možnost další spolupráce s Ruskem, před samotným rozhodnutím však zůstává otázkou, zda Kyjev nedostane lepší nabídku jinde. Podle prvních odhadů bude Kyjev potřebovat v příštích dvou letech půjčit 35 miliard dolarů.

Ukrajina, Kyjev

Ukrajina, Kyjev,zdroj: Getty Images

Šlapak nesdělil, jaké částky by se případná restrukturalizace ukrajinského dluhu denominovaného v cizí měně mohla týkat. Letos však má Kyjev podle něj z tohoto dluhu zahraničním a domácím věřitelům splatit deset miliard dolarů. To je více, než většina analytiků předpokládala.

Ceny ukrajinských dluhopisů reagovaly na zprávu o možné restrukturalizaci dluhu poklesem. "Tyto výroky naznačují, že situace je možná horší, než jsme předpokládali," uvedl analytik Tim Ash ze společnosti Standard Bank.

Analytici podle agentury Reuters pokládají restrukturalizaci dluhu za možnou. Většina z nich však očekává spíše prodloužení splatnosti některých ukrajinských dluhopisů než snížení jejich hodnoty.

Evropská komise dnes uvedla, že je připravena Ukrajině poskytnout během několika příštích let finanční pomoc ve výši nejméně 11 miliard eur (zhruba 300 miliard korun) v podobě půjček a záruk. O novém finančním programu Kyjev jedná s Mezinárodním měnovým fondem.

"Skutečností je, že i s podporou od MMF je restrukturalizace pravděpodobně nezbytná," uvedl analytik Regis Chatellier ze společnosti Société Générale. "Vzhledem k extrémní ekonomické a geopolitické situaci je dluhová zátěž Ukrajiny neudržitelná," dodal.

Šlapak se dnes také zmínil o programu finanční pomoci, na kterém se Kyjev dohodl s Moskvou poté, co loni odmítl obchodní a politický pakt s EU a obrátil se místo toho k Moskvě. Rusko pak v rámci tohoto programu koupilo ukrajinské eurobondy za tři miliardy dolarů. Po sesazení ukrajinského proruského prezidenta Viktora Janukovyče Moskva další část svého úvěru pro Ukrajinu neuvolnila a nesdělila, zda bude v programu pokračovat.

"Jestliže můžeme počítat s tím, že dostaneme atraktivnější prostředky, nebudeme pokračovat v programu eurobondů," sdělil podle Reuters také Šlapak novinářům.

Tagy: Ukrajina finance

Zdroje: Reuters,ČTK