Kvůli svému sledování podal Pospíšil i kárnou žalobu

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) podal kárnou žalobu na koncipienta Ladislava Veselého z advokátní kanceláře spoluvlastněné exministrem Pavlem Němcem.

Koncipient se podle něj mohl kárně provinit tím, že získal Pospíšilovy osobní údaje a chtěl ho nechat sledovat. Řekla to mluvčí ministerstva Tereza Palečková s tím, že úřad zároveň navrhl zahájit řízení o pozastavení výkonu Veselého právní praxe.

"Oběma návrhy se bude zabývat Česká advokátní komora," uvedla Palečková. Dodala, že návrhy vycházejí z informací televize Prima, podle které koncipient nabízel za sledování ministra odměnu 30 tisíc korun. Zveřejněny byly i nahrávky MF Dnes.

Veselý mohl snížit "důstojnost advokátního stavu"

Ministerstvo již v souvislosti s údajným Pospíšilovým sledováním podalo před několika dny na Veselého a neznámého pachatele trestní oznámení. Podle úřadu se mohl dopustit trestných činů neoprávněného nakládání s osobními údaji, ohrožení utajované informace a nebezpečného pronásledování.

Důvodem kárné žaloby je pak podle úřadu to, že "jednání koncipienta Veselého bylo v hrubém rozporu s povinností jednat při výkonu advokacie čestně a svědomitě a postupovat tak, aby nebyla snížena důstojnost advokátního stavu." 

Informace o tom, že koncipient kanceláře Němec, Bláha a Navrátilová nechal Pospíšila sledovat, se v médiích objevily koncem října. Veselý to přes důkazy popřel, od věci se distancoval i bývalý ministr spravedlnosti Němec. Kromě televize Prima se kauzou zabýval i deník Mladá fronta Dnes. Jeho reportéři zakázku na získání informací ze soukromí ministra a místopředsedy ODS zdokumentovali skrytou kamerou. 

Veselý byl Němcovým bodyguardem, později koncipientem

Veselý podle deníku dříve pracoval v ochranné službě a chránil právě tehdejšího ministra Němce, u kterého pak začal pracovat jako koncipient. Informace o Pospíšilovi tak mohl podle listu získat od svých bývalých kolegů.

Pospíšil v médiích uvedl, že informace o jeho pohybu nemohou pocházet od nikoho jiného než od jeho ochranky. Policie možný únik informací od ochranné služby prověřuje, považuje ale tuto možnost za nepravděpodobnou, řekl již dříve mluvčí policejního prezidia Jiří Vokuš. 

"Odněmcování" ministerstva

V létě Pospíšil podnikl několik kroků, kterými omezil spolupráci svého úřadu s Němcovou advokátní kanceláří. Zrušen byl například tendr na provozování elektronického systému domácího vězení, který vyhlásila předchozí ministryně Daniela Kovářová.

Pravidla tendru se podle Pospíšila měnila v neprospěch státu a do řízení vstoupila Němcova advokátní kancelář. Premiér Petr Nečas tehdy prohlásil, že ministerstvo je potřeba "odněmcovat". Exministr Němec to označil za osobní mstu.

Tagy: žaloba němec sledování pospíšil Veselý

Zdroje: ČTK