Kvůli situaci v Polsku zrušil ministr Sikorski návštěvu Česka

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Ministr zahraničí Polska Radoslaw Sikorski zrušil čtvrteční návštěvu ČR. Podle české diplomacie je to kvůli situaci ve Varšavě po změnách v polské vládě. Na dotaz to dnes uvedla mluvčí českého ministerstva zahraničí Johana Grohová. Do ČR přijede jen náměstkyně ministra Henryka Mościcka-Dendysová, kterou přijme její český protějšek Jiří Schneider.

Radoslaw Sikorski

Radoslaw Sikorski,zdroj: Isifa.com

Sikorski měl mimo jiné podepsat dohodu, podle níž si ČR a Polsko budou navzájem pomáhat s vydáváním víz v zahraničí. V plánu je, že polští konzulové zastoupí Čechy v arménském Jerevanu, kde sice české velvyslanectví je, ale není konzulární oddělení. Naopak Polákům budou Češi vydávat víza v mongolském Ulánbátaru. 

Podle informací není vyloučeno, že by dohoda mohla být podepsána na nižší úrovni než ministerské. 

Sikorski se měl také účastnit česko-polské konference o vítězstvích a prohrách disentu ve společnosti po roce 1989 a konference k summitu Východního partnerství mezi šesti postsovětskými republikami a EU. 

Polský premiér Donald Tusk dnes oznámil personální změny ve vládě, které se týkají i klíčového resortu financí. Nové řízení budou mít například i ministerstvo životního prostředí či ministerstvo pro vědu a vysoké školy. 

Kabinet a vládní strana Občanská platforma v poslední době ztratily mezi voliči část popularity a průzkumy ukazují, že případné volby by nyní poměrně jasně vyhrála opoziční konzervativní strana Právo a Spravedlnost. Personální změny jsou podle komentátorů pokusem, jak získat zpátky část voličské podpory před parlamentními volbami plánovanými na rok 2015. 

Předseda polské vlády ale musí řešit i jiné problémy. Při velkém policejním zátahu bylo v úterý v zemi zadrženo 18 lidí, kteří jsou podezřelí z rozsáhlé korupce. Jsou mezi nimi přitom i státní úředníci, mimo jiné právě ze Sikorského ministerstva. "Ministerstvo zahraničí je zasaženo rakovinou korupce," volil ministr nezvykle silná slova v dnešním rozhovoru pro polský rozhlas. Korupční jednání údajně souvisí se zadáváním zakázek, mimo jiné i během polského předsednictví EU v roce 2011. 

Tagy: Polsko

Zdroje: ČTK