Kvůli průtahům bude mít českolipská soudkyně půl roku nižší plat

- Aktuality autor: red

Českolipská soudkyně Ivana Nováčková bude půl roku pobírat o 15 procent nižší plat. Nejvyšší správní soud ji ve středu potrestal za průtahy v mnoha případech.

Nadřízení vytýkali Nováčkové chyby ve 47 spisech, kárný senát jejich počet částečně snížil. Nováčková se dnešního odročeného vyhlášení nezúčastnila.

Před kárným soudem stála soudkyně i v minulosti. Vrchní soud v Praze jí loni za starší průtahy snížil plat o 15 procent na tři měsíce. "To je značně přitěžující okolnost. Ve prospěch soudkyně je nutné zase hodnotit to, že má opravdu vysoké výkony. K tomu také musíme přihlížet. Úsilí, které vyvíjí, je opravdu velké," uvedla předsedkyně kárného senátu Ludmila Valentová.

Podle kárných soudců se Nováčková snažila chyby napravit a nových průtahů se již nedopouští. Podle Valentové jsou lhůty pro určité úkony jsou často velmi krátké. Pokud však soudkyně lhůtu nestíhá, měla by správně požádat o její prodloužení. U Okresního soudu v České Lípě se Nováčková podle rozpisu práce věnuje civilním, exekučním a dědickým věcem.

Podle Nejvyššího správního soudu Nováčková asi ve 13 případech promeškala lhůtu k vyhotovení rozhodnutí. Pětkrát způsobila nadbytečným úkonem nedodržení lhůty. Při vyřizování dalších spisů chybovala tím, že zůstala nečinná. Zaviněně tak porušila povinnosti soudce a ohrozila důvěru v rozhodování soudu, konstatoval dnes kárný senát.

Tagy: soud

Zdroje: ČTK