Kvůli nepokoji na sídlišti Máj policie zatím obvinila 47 lidí

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 22. 1. 2014 12:50) - Aktuality autor: Jakub Konečný

V souvislosti s loňskými nepokoji na českobudějovickém sídlišti Máj policie zatím obvinila 47 lidí. Někteří z nich už byli odsouzeni k podmíněným trestům. Nepokoje na největším sídlišti ve městě vznikaly od června do srpna loňského roku, kdy se tam konalo několik protiromských demonstrací a pochodů. Nejvíce lidí bylo obviněno z útoku na úřední osobu, řekl dnes jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Protiromské demonstrace

Protiromské demonstrace,zdroj: isifa/MAFRA/Slavomír Kubeš

Při nepokojích policie zajistila 224 lidí. Podle kriminalistů se v létě na českobudějovickém sídlišti konalo 11 protestních akcí. Většinou mířily proti romské komunitě, která na Máji žije. Při demonstracích a protestních pochodech bylo zraněno devět policistů. Počet obviněných podle Matznera ještě není konečný.

Lidé také podali několik podnětů na počínání pořádkových služeb. "Týkaly se například použití teleskopických obušků, s nimiž měli zasahovat policisté z civilu. Tyto podněty ale nesměřovaly na jihočeskou policii, většinou šlo o posily z řad policistů, kteří k nám přijeli z jiných regionů," řekl ředitel jihočeské policie Radomír Heřman.

Účastníkům několika loňských shromáždění a protestních pochodů vadila situace v soužití na sídlišti Máj. Bydlí tam přes 20.000 lidí a žije tam také patrně nejvíce zástupců romské menšiny ve městě. Demonstrací a protestních pochodů se však účastnili zástupci radikálů z celého Česka.

Situace na sídlišti byla napjatá od konce června, tehdy se do sporu dostaly děti na hřišti a následně se do konfliktu zapojilo asi 100 dospělých. Následovalo několik demonstrací a protestních pochodů, které vyústily v potyčky. Policie zadržela několik desítek lidí, deset jich obvinila. Dalších osm lidí obvinila kvůli konfliktu na dětském hřišti.

Jihočeská policie loni řešila celkem 15.020 trestných činů, o 1015 více než v roce 2012. Nejvíce jich loni evidovala na Českobudějovicku. Více než polovina všech případů v regionu připadá na majetkovou trestnou činnost. Na jihu Čech se loni rovněž stalo šest vražd a kriminalisté všechny případy objasnili.

Tagy: protiromské demonstrace

Zdroje: ČTK