Kvůli letecké záchrance policie zřejmě stíhá exministra Julínka

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Protikorupční policie obvinila bývalého vrcholného představitele ministerstva zdravotnictví ze zneužívání pravomoci veřejného činitele a porušování povinnosti při správě cizího majetku. Škoda vzniklá státu údajně činí zhruba 792 milionů korun. Sdělil to dnes mluvčí útvaru Jaroslav Ibehej, jméno obviněného nechtěl specifikovat. Podle Věcí veřejných postupovala policie na základě jejich trestního oznámení na exministra Tomáše Julínka (ODS) kvůli vypsání tendru na provozování letecké záchranné služby.

Tomáš Julínek

Tomáš Julínek,zdroj: wikipedia

"Kriminalisté obviněnému kladou za vinu, že měl v rozporu se svými povinnostmi převést činnosti spojené s provozováním vrtulníků letecké záchranné služby z ministerstva obrany a ministerstva vnitra ve prospěch dvou nestátních provozovatelů, čímž mělo dojít ke způsobení škody velkého rozsahu," uvedl mluvčí. Obviněný muž je stíhán na svobodě, v případě prokázání viny mu hrozí až deset let odnětí svobody. 

Vyčíslená škoda představuje rozdíl mezi náklady na provoz ze strany uvedených státních subjektů a nestátních podnikatelských subjektů. Podle policie by státní subjekty byly schopny poskytovat služby výrazně levněji. Smlouvy s nestátními provozovateli jsou uzavřeny až do roku 2016, takže škoda může ještě vzrůst. 

Věci veřejné v tiskové zprávě uvedly, že policie obvinila "bývalého ministra zdravotnictví" na popud jejich poslance Jiřího Štětiny. Štětina potvrdil, že loni podal trestní oznámení na exministra Julínka. 

"První tuto nevýhodnou smlouvu s leteckými záchrankami podepsal už ministr Luděk Rubáš z ODS, druhou pak Marie Součková z ČSSD a jejich "výhodnost" hájili na plénu poslanci jako Ivan Langer nebo Pavel Severa," uvedl poslanec. 

Na telefonu nedostupný

Tendr za téměř tři miliardy korun na zajištění letecké záchranné služby vypsalo ministerstvo v první polovině roku 2008. Zvítězily firmy Alfa Helicopter a DSA, jež se do tendru přihlásily společně. 

Exministr Julínek dnes odpoledne nezvedal mobilní telefony, nereagoval ani na žádost o vyjádření zaslanou textovou zprávou. 

Současné vedení ministerstva se k případu konkrétněji nevyjádřilo. "Ministerstvo bylo o vyšetřování informováno, s policií jsme spolupracovali, předali jí vyžádané dokumenty. Nyní čekáme na oficiální informaci o případu, na základě které bude vyjasněna další role ministerstva v tomto trestním řízení," sdělila mluvčí resortu Viktorie Plívová. 

Náměstek ministra zdravotnictví pro zdravotní péči Ferdinand Polák uvedl, že někteří jeho podřízení ze sekce zdravotní péče byli v uplynulých měsících podat vysvětlení v této věci na policii a informovali ho o tom. 

Kdy začala privatizace

Ředitel firmy Alfa Helicopter Pavel Müller ani další představitelé letecké záchranné služby nechtěli kauzu komentovat. Lze předpokládat, že již byli podat vysvětlení na policii a jsou vázáni mlčením. 

Bývalý šéf zdravotnických odborů a krátce náměstek ministra Leoše Hegera (TOP 09) Jiří Schlanger řekl, že původ privatizace letecké záchranné služby je mnohem starší, než bylo ministerské působení Julínka. Podle něj začala už v době, kdy byl ministrem Jan Stráský (ODS). 

Současná podoba letecké záchranné služby se začala formovat v roce 1987, k transportu nemocných i zraněných se ale vrtulníky nebo letadla používaly už dříve. Od roku 1992 provozovaly leteckou záchrannou službu soukromé společnosti, nikoliv ale na celém území republiky. Firmy Alfa Helicopter a DSA převzaly jako vítězové ministerského tendru od ledna 2009 osm z deseti současných základen leteckých záchranářů - v Brně, Hradci Králové, Českých Budějovicích, v Ústí nad Labem, Liberci, Jihlavě, Olomouci a Ostravě. Prahu a okolí má dodnes na starosti letecká služba policie, Plzeň armáda. 

Piloti letecké záchranné služby ročně zasahují u přibližně 7000 případů. Dopravují zraněné od dopravních nehod či dalších neštěstí a přepravují pacienty mezi nemocnicemi.

Tagy: Ministerstvo zdravotnictví

Zdroje: ČTK