Kvůli horku umírají ryby. Úhyny se opakují několik let

- Aktuality autor: Danica Klein

Uhynulé ryby našli dnes ráno kolemjdoucí v olomoucké bývalé pískovně v místní části Slavonín. Hasiči na místě vyloučili únik jedovaté látky do vody, ryby zřejmě uhynuly kvůli nedostatku kyslíku. Podle vedoucího odboru životního prostředí olomouckého magistrátu Petra Loyky jde o klasický případ kyslíkového deficitu způsobeného vysokými teplotami. Škoda zatím nebyla vyčíslena.

Podle mluvčího krajských hasičů Zdeňka Hošáka byl úhyn ryb ve vodní ploše zvané Hamrys v ulici Požárníků nahlášen hasičům kolem 07:00. "Na místě jsme vyloučili únik škodlivé látky do toku. Byli povoláni zástupci města, hasiči se již vrátili na základnu," uvedl Hošák.

Podle Loyky uhynuly zřejmě desítky ryb. Rybáři, kteří tu hospodaří, škodu zatím nevyčíslili. Musejí co nejdříve zajistit likvidaci uhynulých ryb. "Jde o jámu po těžbě štěrkopísku zaplavenou vodou. Není tam ani přítok, ani odtok. Čím vyšší teploty tam panují, tím horší je rozpustnost kyslíku ve vodě a naopak roste jeho spotřeba rybami a vodními živočichy. Úhyny ryb v této lokalitě se opakují již několik let v létě i v zimě," uvedl Loyka.

Podle něj uhynou nejčastěji nad ránem, protože v noci spotřebovávají vodní tvorové výrazně více kyslíku. "Letos v létě je to v Olomouci první případ úhynu kvůli kyslíkovému deficitu. V tomto počasí ale nelze vyloučit, že se může zopakovat na této lokalitě či jiných místech," upozornil Loyka.

Tagy: smrt ryby Olomouc

Zdroje: ČTK