Kvalita vody v přírodních koupalištích v Česku se zhoršila

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Kvalita vody v přírodních koupalištích v České republice se na mnohých místech za poslední týden zhoršila. Pro některé vodní plochy vydaly krajské hygienické stanice zákaz koupání. Na vině jsou často sinice, kterým se v nynějším horku daří. Přesto ještě zůstává pro zájemce o koupání hodně rybníků, jezer či přehrad, kam mohou vyrazit. 

Přírodní koupaliště (ilustrační foto)

Přírodní koupaliště (ilustrační foto),zdroj: melice.cz

Pražští hygienici zakázali kvůli sinicím koupání v Šeberáku. Na Hostivaři a v nádrži Džbán jsou v menší míře sinice také, takže tam mohou mít problémy citlivější lidé, třeba alergici, těhotné ženy nebo děti. V nádrži Divoká Šárka je voda nezávadná, vhodná ke koupání je i v motolském rybníku. Lhotka je letos mimo provoz. I kvalita vody na přírodních koupalištích ve Středočeském kraji se kvůli horku zhoršila. Nejhorší je v jezeře Hradišťko I. u Kolína, kde platí zákaz koupání. V Bakově nad Jizerou na Mladoboleslavsku není voda vhodná ke koupání. Na dalších místech se již ale koupat dá bez obav. 

Na Vysočině platí zákaz koupání ve třech přírodních koupalištích - nádrži Pilská ve Žďáru nad Sázavou, polenském Pekle a rybníku Kachlička na Havlíčkobrodsku. Kvůli velkému množství sinic a chlorofylu ve vodě podle hygieniků akutně hrozí poškození zdraví. Zcela čistou vodu si z 19 aktuálně prověřených koupališť v kraji udržela jen Trnávka na Pelhřimovsku a Šiklův mlýn. 

Rovněž na sledovaných jihočeských koupalištích voda kvete a obsahuje sinice. Na orlické vodní nádrži na tábořišti Podolsko platí zákaz koupání. U dalších orlických pláží na Radavě a Vojníkově hygienici označili vodu za nevhodnou ke koupání. Stejně ohodnotili Staňkovský rybník na Jindřichohradecku. Zhoršená jakost vody je na pláži v Černé v Pošumaví na lipenské nádrži. 

V Ostravě je zdraví nebezpečná voda v řece Ostravici. V nádrži Baška na Frýdecko-Místecku může být kvůli sinicím koupání nebezpečné pro citlivé jedince. Ostatní místa ke koupání v Moravskoslezském kraji mají vyhovující kvalitu vody. 

Ke koupání není vhodná voda rovněž na dvou místech v Libereckém kraji - Sluníčku v Chrastavě na Liberecku a koupališti v Hořeních Pasekách pod Ještědem. Lidé by se neměli koupat ani v nádrži Horka ve Stráži pod Ralskem, která ale slouží spíš k vodnímu lyžování. Koupání v Máchově jezeře by mohlo způsobit problémy citlivým lidem, jinde v regionu je kvalita vody jen mírně zhoršená. 

V Karlovarském kraji hygienici doporučují sprchu po koupání v nádrži Rozkoš u České Skalice na Náchodsku. Ostatní rozbory v regionu potíže s kvalitou vody neodhalily. Většina koupališť v Plzeňském kraji má vodu vhodnou ke koupání, někde se dokonce podle hygieniků kvalita zlepšila. Nevhodné ke koupání je jen koupaliště Podhájí na Domažlicku. 

Někde to jde, někde ne

Ve většině přírodních koupališť v Ústeckém kraji, která sledují hygienici, je voda vhodná ke koupání. V Pardubickém kraji voda rovněž zůstává čistá. Hygienici nikde koupání nezakázali, mírně znečištěné jsou jen rybníky Rosnička na Svitavsku a Hluboký na Pardubicku či vodní plocha Konopáč na Chrudimsku. 

Lidé si mohou stále bez obav zaplavat i v přírodním jezeře Poděbrady u Olomouce, ve kterém je kvalita vody zatím dobrá. Na jihu Moravy se kvalita vody místy mírně zhoršila, ale zdraví neohrožuje. Třeba v Brněnské přehradě má voda nejlepší možnou kvalitu. Špatná situace přetrvává pouze v rybníku Olšovec na Blanensku, kde se přemnožily sinice. 

Tagy: přírodní koupaliště

Zdroje: ČTK