Kurzy pro nadané žáky jsou elitářské, řeklo ministerstvo a zrušilo dotaci

- Aktuality autor: roj

Sto padesát středoškoláků studujících na mezinárodních kurzech CTYOline určených pro nadané žáky bude možná muset své studium ukončit. Ministerstvo školství zrušilo slíbenou desetimilionovou dotaci, kurzy považuje za elitářské.

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek,zdroj: ThinkStock

Dotace měla pokrýt 80 procent školného, což vychází na více než 20 tisíc korun na jednoho studenta. Zbylých zhruba pět tisíc si musí doplatit studenti sami, případně částku zaplatí škola.

Právě pětitisícový doplatek považuje náměstek ministra školství Petr Hulinský za nespravedlivý vůči studentům z chudších rodin. Proto před Vánoci vedení ministerstva dotaci přislíbenou v říjnu loňského roku zrušilo s vysvětlením, že je program elitářský a v rozporu se zásadami rovného přístupu ke vzdělávání.

S tím však nesouhlasí předsedkyně Jeanne Bočková, předsedkyně občanského sdružení Nadané dítě, jež kurzy v Česku organizuje. Studenti ze sociálně slabých rodin podle ní pro studium v programu Centra pro talentovanou mládež dostávají stipendia.

Zatím není jasné, co bude se studenty, kteří nastoupili do podzimního semestru. Je ale možné, že budou muset studium předčasně ukončit. I proto vznikla petice na podporu programu.

Tagy: studium Ministerstvo školství české školství

Zdroje: ČTK