Kurdští povstalci se přihlásili k úternímu pumovému útoku v Ankaře

- Aktuality autor: Jan Pastor

K úternímu útoku v turecké metropoli Ankaře, při němž zahynuli tři lidé a dalších 34 bylo zraněno, se dnes přihlásila kurdská militantní skupina Svobodní kurdští sokoli, která bojuje proti ústřední vládě v Ankaře. Skupina podle prokurdské agentury Firat pohrozila dalšími útoky v tureckých městech a varovala, že Ankara byla jen začátek.

Svobodní kurdští sokoli, kteří jsou odnoží zakázané Strany kurdských pracujících (PKK) usilující o autonomii na jihovýchodě Turecka, se podle Firat přihlásili k odpovědnosti také za pumový útok ve středomořském letovisku Kemer, kdy bylo 28. srpna zraněno deset lidí, včetně čtyř Švédů.

Tato skupina provedla již několik útoků jako odvetu za to, co nazývá "válkou" premiéra Recepa Tayyipa Erdogana proti rebelům.

PKK se vždy distancovala od útoků Svobodných kurdských sokolů

Sama PKK odmítá jakoukoli roli v pumovém útoku v Ankaře. Hlavní kurdská povstalecká strana se vždy distancovala od útoků Svobodných kurdských sokolů, kteří v 90. letech spáchali sérii útoků v tureckých letoviscích.

Ankara obnovila v srpnu po více než roce relativního klidu vojenské akce proti Kurdům. Turecké letectvo a dělostřelectvo začalo ostřelovat základny kurdských rebelů v iráckých horách, odkud bojovníci PKK podnikají útoky na turecké pohraničí. Bezprostředním podnětem k zahájení operace byl útok na příslušníky tureckých bezpečnostních sil, při němž bylo zabito devět vojáků. Útoky kurdských povstalců se v posledních měsících výrazně zintenzivnily a od července při nich zahynulo asi 40 tureckých vojáků a policistů.

V rámci zátahů proti kurdským rebelům a jejich sympatizantům policie dnes v přístavním městě Izmiru zadržela třicet lidí, uvedla agentura Anadolu. V předchozích dnech provedla zátah na více než 50 kurdských separatistů na jihovýchodě země.

Tagy: Ankara

Zdroje: ČTK