Kurdové v Haagu vnikli do parlamentu. Dožadovali se podpory proti IS

- Aktuality autor: Lukáš Vincourek

Demonstrace, které se v několika evropských městech konají na podporu Kurdů proti Islámskému státu (IS) sílí. Skupina kurdských demonstrantů v pondělí večer pronikla do budovy nizozemského parlamentu v Haagu, kterou ale dnes nad ránem po vyjednávání opustila. Skupina se dožadovala razantnějšího postupu proti radikálním islamistům, především pak k podpoře kurdských povstalců v boji o syrské město Kobani. Tam nyní zuří zřejmě nejtvrdší boje mezi milicemi a IS.

Kurdští demonstranti v Evropě požadují větší podporu proti Islámskému státu.

Kurdští demonstranti v Evropě požadují větší podporu proti Islámskému státu.,zdroj: Profimedia.cz

Nizozemská televize NOS zveřejnila video, na kterém skandující dav v parlamentu drží transparent s nápisem "Konec mlčení, podpořte Kobani". Kobani je obklíčeno radikály IS, kteří se město snaží dobýt. Kurdové, kteří s nimi svádějí tvrdé obranné boje, se dožadují mezinárodní pomoci.

 V pondělí se navíc manifestace na podporu Kurdů konaly ve vícero evropských městech. V Bonnu se sešla u budovy německého zahraničního rozhlasu Deutsche Welle podle policie asi stovka Kurdů. Ve Vídni demonstrovalo v pondělí asi 300 lidí, protest byl ukončen po půlnoci před budovou parlamentu. Podle policie měla akce spíše mírumilovný charakter.

Protesty Kurdů, kteří žijí v Evropě, se dají očekávat i během úterý. Hlášené jsou například  demonstrace v Paříži a Bruselu.

Tagy: Sýrie Nizozemsko Kurdové Islámský stát

Zdroje: ČTK,bbc.co.uk