Kuřáci zapláčou. Cigarety kvůli slabé koruně podraží více, než bylo v plánu

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Ministerstvo financí navrhuje zvýšit od příštího roku spotřební daň u cigaret a tabákových výrobků více než původně plánovalo. Krabička cigaret by tak měla podle MF zdražit ve srovnání s letošním rokem o zhruba čtyři koruny, přičemž loni schválená novela počítala od roku 2014 se zdražením krabičky cigaret o zhruba dvě koruny. Ovšem kvůli slabšímu kurzu koruny navrhuje MF další změnu, vyplývá z důvodové zprávy k zákonu zveřejněné na vládních internetových stránkách. 

Tabákové firmy požadují posunutí účinnosti zvýšených sazeb o rok. Výrazně zvýšení daně už nyní by podle nich vedlo k předzásobení cigaretami a výrazným ztrátám příjmů státního rozpočtu. 

ČR totiž musí od roku 2014 splnit směrnici EU, která požaduje od příštího roku spotřební daň 90 euro na 1000 kusů cigaret. A slabší koruna by bez pohybu daňových sazeb při přepočtu způsobila, že by Česko svůj závazek nedodrželo a podle návrhu by zemi hrozily sankce. Podle výpočtů MF by podle nově odhadovaného kurzu 25,80 Kč/EUR činila spotřební daň zhruba 87,2 eura. 

Ministerstvo přitom zároveň v materiálu upozorňuje, že sazby daně se mohou ještě změnit. "Vzhledem k tomu, že nelze úplně přesně predikovat, zda nedojde k dalšímu zhoršení směnného kurzu české koruny vůči euru, je možné, že na základě kurzu platného k prvnímu pracovnímu dni v říjnu 2013 zveřejněného v Úředním věstníku Evropské unie dojde ke korekci navrhovaných změn sazeb spotřební daně z tabákových výrobků," uvedlo MF. 

Na spotřební dani utrží stát každý rok o 1,6 miliardy více

Státní kasa by měla získat ve srovnání s již schváleným návrhem získat každý rok o 1,6 miliardy korun více na spotřební dani a desítky milionů v případě daně z přidané hodnoty. "Vzhledem k očekávanému předzásobení subjektů tabákovými výrobky zdaněnými současně účinnou sazbou spotřební daně může být očekávaný hospodářský dopad nižší," upozornilo MF. Inflaci by zdražení mělo zvýšit podle úřadu o 0,246 procentního bodu. 

"V případě, že by upravené sazby přesto měly být účinné před tímto datem (1. ledna 2015), pak je to možné takové řešení akceptovat pouze za současného zavedení účinné regulace předzásobení na principu pevného data doprodeje," stojí v argumentaci tabákového průmyslu, kterou má ČTK k dispozici.

Například zvýšení spotřební daně letos v lednu prý kvůli neregulované tvorbě zásob prodejců připraví stát na daních zhruba o jednu miliardu korun. Tabákové firmy požadují postupné zvýšení daně tak, aby byly od 1.ledna 2014 ponechány platné sazby a další zvýšení nastalo až od ledna 2015. Podle jejich názoru takový posun evropská legislativa umožňuje. 

Úřad navrhuje zákon přijmout Poslaneckou sněmovnou již v prvním čtení s účinností od ledna 2014.

Tagy: cigarety zdražení

Zdroje: ČTK