Kubišová se měla chovat slušně, reagovala Vondráčková na dopis

- Aktuality autor: red

Kdyby se zpěvačka Marta Kubišová chovala slušně, neskončil by spor před soudem, reagovala její bývalá kolegyně Helena Vondráčková na otevřený dopis kulturních osobností, které ji vyzvaly, aby zvážila podávání žalob na Kubišovou.

Vondráčková tvrdí, že na snahu o "smírné a přátelské řešení" Kubišová reagovala arogantně a v médiích šířila lži. Soudní spory Vondráčkové a Kubišové se týkají jejich zrušeného společného turné i výroku, který na adresu Vondráčkové Kubišová pronesla. 

"Na dopis, který jsem si přečetla v médiích a kde jsem vyzývána k tomu, abych zastavila žalobu proti paní Martě Kubišové, odpovím citací soudce Městského soudu v Praze, který na adresu paní Kubišové uvedl: 'Stačila elementární míra lidské slušnosti ze strany paní Kubišové a k soudu vůbec nemuselo dojít'," uvedla Vondráčková v prohlášení.

Pod otevřeným dopisem osobností jsou podepsáni například bývalý prezident Václav Havel, někdejší předseda úřednické vlády Jan Fischer, olympijská vítězka Věra Čáslavská, herci, hudebníci, mimo jiné i někdejší partner Kubišové a Vondráčkové ze skupiny Golden Kids Václav Neckář. 

"S velkým překvapením sledujeme Vaše soudní spory s paní Martou Kubišovou. Hodnotu peněz jste v nich povýšila nad přátelství i obyčejnou lidskou slušnost vůči člověku, který Vám byl kdysi blízký, nikdy neublížil a přesto, že ho potkal nepříznivější osud než Vás, nepřestal se k Vám hlásit," píše se v dopise. "Žádné soudní rozhodnutí Vám nezajistí přízeň lidí, které tímto svým postojem lidsky ztrácíte. Zvažte podávání žalob a přejděte znovu svou řeku Jordán," končí text s odkazem na populární píseň Zdeňka Marata a Zdeňka Borovce, jež poprvé zazněla v roce 1968 a s níž Vondráčková slavila velké úspěchy. 

Ke sporu se vyjádřila také herecká dvojice z divadla Semafor Jiří Suchý a Jitka Molavcová. "Chceme věřit, že Helena Vondráčková jedná spíš pod jakýmsi vlivem, než že by rozvinula proti Martě Kubišové tuhle akci z vlastní iniciativy. Je nám líto, že k tomu dochází, a je nám líto i toho, že Helena Vondráčková se připravuje o sympatie citlivějších diváků, a to kvůli penězům," napsali mimo jiné v reakci na dopis osobností podporujících Kubišovou. 

"Na jakoukoliv snahu o smírné a přátelské řešení nám bylo odpovědí jen arogantní chování a šíření lží v médiích. Jakéhokoliv pokusu o nápravu vzniklé situace jsme se nedočkali nikdy. Zcela veřejně se zde zastáváte člověka, který nedodržuje dohody, nechová se korektně a úmyslně šíří nepravdivé informace. I to svědčí o morálním stavu naší země," odpověděla Vondráčková. 

Zároveň odmítla, že by jí šlo o peníze. "O ty mi nejde vůbec. Jde mi hlavně o spravedlnost a pravdu. Tedy o to, co je vám pravděpodobně zcela lhostejné, a zjevně tyto hodnoty neuznáváte," napsala zpěvačka. Výzvu tak odmítla s tím, že ji považuje za pokus o ovlivnění soudního řízení. "Někteří ze signatářů tohoto dopisu vystupovali u soudního řízení jako svědci a paní Kubišové poskytovali vědomě nepravdivé svědectví," dodala. 

Příští týden v pondělí se bude Vrchní soud v Praze zabývat odvoláním ve sporu Kubišové a Agentury MM Praha, jejíž majitelkou je Vondráčková. Po Kubišové požaduje kvůli zrušenému turné Golden Kids odškodné 1,3 milionu korun, prvoinstanční soud však její požadavek zamítl. 

Helena Vondráčková svou kariéru odstartovala v roce 1964 v soutěži Hledáme nové talenty. Začala vystupovat v divadle Rokoko, kde se potkala s Neckářem a Kubišovou. Spolu pak založili trio Golden Kids. Jeho úspěšný start byl začátkem 70. let přerušen, protože Kubišová nesměla z politických důvodů dále vystupovat. 

Normalizační režim Kubišové, jež se stala určitým symbolem roku 1968, zakázal koncertovat a snažil se ji odsoudit k zapomnění. Tehdejší vládce si zpěvačka znepřátelila svým příklonem k osobnostem Pražského jara 1968 a veřejným odmítnutím srpnové okupace. Byla činná v disentu a nakrátko se stala i mluvčí Charty 77. Kubišová se po dlouhé době zákazů objevila na veřejnosti v prosinci 1988 na demonstraci k výročí vyhlášení Deklarace lidských práv. Za sametové revoluce v roce 1989 zpívala z balkónu zaplněnému Václavskému náměstí svou Modlitbu pro Martu a státní hymnu. Stále koncertuje, vystupuje v divadle Ungelt a letos jí vyšlo profilové album. Angažuje se také v ochraně zvířat.

Zdroje: ČTK