Kubice: Vždy, když šlo o vyšetřování politiků, měnil se žalobce

- Aktuality autor: red

Vždy, když Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) v minulosti vyšetřoval případ, v němž figurovali politici, přišla změna dozorového státního zástupce. Na lednové debatě o odhalování a vyšetřování korupce, jejíž záznam je na internetu, na to upozornil bývalý dlouholetý šéf ÚOOZ Jan Kubice.

Zároveň připustil, že mohlo jít o výsledek snahy politiků ovlivnit vyšetřování kauz. "I u těch jiných případů se stalo, že byl vyměněn státní zástupce, protože byl zaneprázdněn. Ale v případě, že v tom byli politici, tak to bylo pravidlo - vždycky byl vyměněn státní zástupce," prohlásil Kubice při diskusi v pražském kině Světozor.

Zaneprázdněnost?

"Já nechci říct, že to byly tlaky, prostě byla to taková situace, vždycky to bylo zdůvodněné 'státní zástupce je zaneprázdněn'," dodal Kubice, který stál v čele protimafiánského útvaru od ledna 1995 do konce roku 2007.
Jako příklad uvedl kauzu, na které po dva roky pracovalo "hodně lidí", a která se týkala korupce ve státní správě. Dozor se podle Kubiceho přesunul z Chomutova do Chrudimi, případ dostal na starosti jiný státní zástupce a po nějaké době uložil policistům, aby kauzu odložili.

Mluvčí mluví

"Byla to práce, dvouletá práce týmu, kdy ten tým na tom pracoval tak pečlivě a tak poctivě, že vlastně ten spis, z toho spisu jsme chtěli vytvořit metodický pokyn do okresů a do krajů, jakým způsobem se to má dělat. Ten spis neměl chybu. Přesto byl veden k odložení," řekl k tomu Kubice. O jaký přesně případ šlo neuvedl.

Mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) Helena Markusová ČTK řekla, že pokud by měl nejvyšší státní zástupce "relevantní informace o možném porušení zákona či vnitřních předpisů v konkrétní trestní věci", nepochybně by zvážil využití mimořádných kontrolních oprávnění.

"Nejvyšší státní zastupitelství v této chvíli nedisponuje žádnými relevantními informacemi, které by v této či jiné podobné kauze opravňovaly k použití mimořádných oprávnění nejvyššího státního zástupce," dodala.

Zdroje: ČTK