Kuba prý chystá další propouštění politických vězňů

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Kubánská vláda prý zahájila přípravy na druhou vlnu propouštění politických vězňů. Zatím bylo podle sdělení opozice zveřejněno devět jmen nových adeptů na propuštění a další by měla následovat.

Oznámily to agentury DPA a AP. Komunistická vláda tyto údaje nekomentovala. Propuštění prvních 52 vězňů zahájila Kuba v červenci po vyjednávání se Španělskem a katolickou církví. Do exilu ve Španělsku se tak již uchýlilo na 36 propuštěných politických vězňů s rodinami. 

"Toto (chystané) velké propouštění je dobrá zpráva," prohlásil Elizardo Sánchez z Kubánské komise pro lidská práva a národní usmíření (CCDHRN) v písemném stanovisku citovaném agenturou AP. Podle něj by druhá vlna propouštění měla začít v době, kdy bude na svobodě všech 52 disidentů. 

Vláda prý nebude propuštěné nutit k odjezdu z Kuby

Laura Pollanová ze skupiny Dámy v bílém sdružujícím manželky a matky politických vězňů uvedla, že již pracuje na seznamu jmen dalších vězňů, kteří by měli být propuštěni na svobodu. V průběhu tohoto týdne ho prý předloží vedení katolické církve. Kardinál Jaime Ortega, který společně se španělskou vládou propuštění první skupiny vězňů vyjednal, o nové vlně propouštění mluvil již v pátek. 

Někteří z nových adeptů na propuštění již byli podle zprávy CCDHRN osloveni a vyzváni, aby jmenovali až osm členů rodiny, se kterými by chtěli opustit Kubu. Otázkou zůstává osud těch, kteří se nechtějí nechat vyhostit. 

Podle údajů opozice však vláda ujistila, že nikoho nebude k vycestování nutit. Zůstat budou moci v domácím vězení u svých rodin. 

Vlnu propouštění zahájila Kuba v červenci

V červnu kubánská vláda Raúla Castra po vyjednávání se Španělskem a za zprostředkování katolické církve slíbila, že postupně propustí 52 odpůrců komunistického režimu. Konkrétně šlo o příslušníky skupiny 75 stoupenců opozice, kteří byli v březnu 2003 zatčeni a uvězněni za údajné protistátní aktivity. Jejich propouštění zahájila Kuba v červenci. Tito lidé jsou podle Amnesty International považováni za politické vězně. 

Vláda však zadržuje ve vězení dalších asi 100 lidí, kteří na seznamu Amnesty International nejsou, neboť mnoho z nich je obviněno z vražd, únosů a dalších násilných činů. Některé organizace pro lidská práva se domnívají, že tato obvinění jsou politicky motivovaná. 

Evropská unie, Spojené státy i mezinárodní organizace bojující za lidská práva ostře odsuzují věznění opozičních aktivistů kubánským režimem. Havana však tyto vězně označuje za žoldáky placené USA.

Tagy: Kuba propusteni vězni castro

Zdroje: ČTK