Kuba propustila další politické vězně, informuje církev

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Kubánská katolická církev oznámila, že kubánská vláda propustila tři politické vězně, kteří byli odsouzeni za různé zločiny a nepatří k členům opozice zatčených hromadně v roce 2003.

Informovala o tom v neděli agentura AFP. 

Osvobozeni byli podle církve disidenti Perez Santana, který byl odsouzen ke 20 letům žaláře v roce 1994 za držení zbraní, nelegální opuštění země a pirátství, Arturo Ramos, který byl poslán v roce 1987 na 30 let za mříže za podobné zločiny a Rolando Posada, který dostal v roce 2003 12 let za špionáž. 

Propuštění musejí odjet do Španělska

Církev v sobotním prohlášení upřesnila, že všichni tři propuštění souhlasili s tím, že se i s rodinami vystěhují do Španělska. V případě nesouhlasu by nejspíš museli na Kubě žít v domácím vězení. 

V červnu kubánská vláda Raúla Castra po vyjednávání se Španělskem a za zprostředkování katolické církve slíbila, že postupně propustí 52 odpůrců komunistického režimu. Konkrétně šlo o příslušníky skupiny 75 stoupenců opozice, kteří byli v březnu 2003 zatčeni a uvězněni za údajné protistátní aktivity. Jejich propouštění zahájila Kuba v červenci. 

Vláda však zadržuje ve vězení dalších asi 100 lidí, kteří nejsou na seznamu politických vězňů organizace na ochranu lidských práv Amnesty International, neboť mnoho z nich je falešně obviněno z vražd, únosů a dalších násilných činů. Tato obvinění jsou zřejmě politicky motivovaná.

Tagy: církev Kuba vězni režim castro

Zdroje: ČTK