Krvavé žně na Ukrajině přinesly mrtvé na obou stranách. Obama s Merkelovou odsoudili Rusko

AKTUALIZOVÁNO SLEDUJEME (aktualizováno: 3. 5. 2014 14:34) - Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Ukrajina se dnes postavila proruským separatistům ve městech Slavjansk a Kramatorsk na východu země. Krvavé boje vynesly oběti na obou stranách. Krok Ukrajinců vypořádat se se separatisty pobouřil Moskvu, která vzkázala, že "trestní operace" zmařily naděje na urovnání krize. K opačnému názorovému pólu se postavil Obama a Merkelová, kteří odsoudili chování ruské strany. První čtyři mrtví jsou hlášeni i z oblasti přímořské Oděsy, kde došlo k rozbrojům mezi proruskými a proukrajinskými demonstranty.

Separatisté ve Slavjansku

Separatisté ve Slavjansku,zdroj: Profimedia.cz

Při úderu vedeném především proti Slavjansku se podle ministra vnitra Arsena Avakova podařilo dobýt některá kontrolní stanoviště rebelů, nicméně ministerstvo obrany přiznalo ztrátu tří vrtulníků a nejméně dvou vojáků. Ztráty mají i vzbouřenci. Samozvaný slavjanský starosta Vjačeslav Ponomarjov přiznal tři padlé rebely, údajně také zahynuli i dva civilisté. 

Úřadující ukrajinský prezident Oleksandr Turčynov připustil, že vojenská operace proti separatistům ve Slavjansku postupuje pomaleji, než se původně očekávalo, nadále ale pokračuje. 

"Žádáme, aby teroristé, sabotéři a všichni, kteří zvedli zbraně proti naší zemi, aby tyto zbraně složili, vzdali se, propustili rukojmí a opustili (okupované) budovy úřadů," řekl Turčynov. K vojenské operaci dodal, že rebelové se schovávají "za obyvatele" a že "střílí z obytných domů", na které nesmí ukrajinští vojáci podle rozkazu opětovat palbu. 

Turčynov také zmínil údajné noční incidenty u ukrajinsko-ruských hranic, které se prý pokusili překročit ruští "ozbrojení sabotéři". To ruská pohraniční stráž vzápětí popřela. 

Nejméně čtyři mrtvé si podle místní policie vyžádaly srážky mezi proruskými a ukrajinskými demonstranty v centru Oděsy, převážně ruskojazyčném přístavním městě. K podobným potyčkám zde došlo i dříve, dnes ale zněly i výstřely a umírali lidé. Nepokoje podle ukrajinských médií rozpoutali stoupenci Ruska útokem na pochod fotbalových fanoušků demonstrujících za jednotnou Ukrajinu. Ruská verze naopak zní, že nacionalisté, radikálové a fotbaloví ultras napadli místní odpůrce kyjevského režimu, kteří požadují federalizaci země. 

Americký prezident Barack Obama a německá kancléřka Angela Merkelová po jednáních ve Washingtonu pohrozili Rusku za chování vůči Ukrajině dalšími sankcemi. "Jde o porušení poválečného uspořádání Evropy," řekla Merkelová. "Další krok bude ve znamení širších sankcí, která zasáhnou celá odvětví," pohrozil Obama. 

Moskva naopak ústy svého zástupce v Radě bezpečnosti OSN Vitalije Čurkina obvinila Kyjev, že "za povzbuzování svých západních sponzorů" masivně použil vojenskou sílu, čímž zničil poslední naději na splnění ženevských dohod o mírovém východisku z krize. "Rusko vyslalo bandy kriminálníků na Ukrajinu a náhle zjišťuje, že tato směsice se může vymknout jeho kontrole," komentoval situaci francouzský vyslanec při OSN Gérard Araud. 

Obama také zdůraznil, že Rusko musí zasáhnout i ve věci sedmi inspektorů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, které separatisté ve Slavjansku už týden zadržují. Mezi zajatými členy mezinárodního týmu OBSE je i český důstojník. 

Inspektoři byli podle vůdce slavjanských rebelů Ponomarjova odvedeni na "bezpečné místo mimo zónu bojů". 

K propuštění rukojmích vyzval i český premiér. "V tomto má jednoznačnou odpovědnost a rozhodující roli Rusko, které se podílelo na schválení působení OBSE na Ukrajině. A nyní by mělo nepochybně působit na proruské ozbrojence, aby pozorovatele OBSE propustili," řekl ČTK Bohuslav Sobotka. 

Tagy: Rusko Ukrajina vrtulník Oděsa

Zdroje: ČTK