Krvavá novoroční oslava: Při útoku na istanbulský klub zemřelo 39 lidí

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 1. 1. 2017 20:46) - Aktuality autor: roj

Nový rok v Turecku začal masakrem ve luxusním istanbulské klubu Reina, kde neznámá útočník zastřelil nejméně 39 lidí lidí, včetně 15 či 16 cizinců. Dalších 69 lidí slavících příchod nového roku skončilo v nemocnici, z toho čtyři ve vážném stavu. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil a ani střelce se ještě policii nepodařilo dopadnout. Zatím není jasné, zda mezi oběťmi byli nějací Češi.

Při teroristickém útoku na vyhlášenou istanbulskou diskotéku zemřelo nejméně 39 lidí

Při teroristickém útoku na vyhlášenou istanbulskou diskotéku zemřelo nejméně 39 lidí,zdroj: Profimedia.cz

"Pátrání po teroristovi pokračuje. Doufám, že bude rychle dopaden," řekl turecký ministr vnitra Süleyman Soylu. Z obětí se dosud podařilo určit totožnost 21 lidí, většina z nich byli cizinci. Ministryně pro záležitosti rodiny oznámila, že oběti jsou ze Saúdské Arábie, Libanonu, Maroka a Libye, po jednom mrtvém hlásí i Belgie a Izrael.  

Mluvčí českého ministerstva zahraničí Michaela Lagronová sdělila, že úřady zatím nemají informace, zda mezi oběťmi nejsou čeští občané. "Identita obětí zatím nebyla odhalena ani zastupitelským úřadům," řekla Lagronová.

Guvernér istanbulské provincie Vasip Şahin hovořil o jediném střelci, který automatickou útočnou puškou nejprve zastřelil policistu a dalšího člověka před vchodem do velkého klubového areálu a poté náhodně pálil po lidech uvnitř.

"Divoce a nemilosrdně střílel na nevinné, kteří prostě přišli slavit Nový rok a pobavit se," řekl novinářům guvernér, podle kterého šlo o "teroristický útok". Některá turecká média ale s odvoláním na očité svědky tvrdila, že stříleli dva muži mluvící údajně arabsky.

V klubu bylo 700 lidí, snažili se zachránit skokem do Bosporu

Klub Reina patří k luxusním podnikům, leží v evropské části města a chodí do něj bohatí místní i cizinci. Střelba začala kolem 01:30 místního času (asi půlhodinu před středoevropskou půlnocí). V okamžiku masakru bylo uvnitř na 700 lidí a někteří se snažili zachránit skokem do chladných vod Bosporu.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan útok označil za pokus vyvolat v zemi chaos a vyzval Turky k jednotě.

Soustrasti z celého světa

Turecku zasílají projevy soustrasti politici z celého světa. Ruský prezident Vladimir Putin v kondolenčním prohlášení uvedl, že si lze těžko představit cyničtější zločin než vraždu nevinných civilistů slavících nový rok. Německá kancléřka Angela Merkelová považuje za nelidské útočit na oslavující lidi. Americký prezident Barack Obama nabídl Turecku pomoc.

"Strašlivý začátek roku 2017 v Istanbulu. Soucítím s rodinami obětí tohoto odporného zločinu," napsal na twitteru český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Česká diplomacie zatím nedostala zprávu, že by mezi oběťmi nebo raněnými byli čeští občané. Vydala ale doporučení, aby se lidé vyhýbali istanbulské čtvrti Ortaköy a jejímu okolí, kde policie intenzivně pátrá po útočníkovi. Letiště funguje bez omezení, ale lidé mají počítat s případnými policejními kontrolami. Omezující doporučení Černínského paláce platí i pro další části Turecka.

Střelba v tureckém nočním klubu byla podle předsedy Sněmovny Jana Hamáčka a šéfa TOP 09 Miroslava Kalouska odporným zločinem. Podobným útokům je podle nich třeba předcházet mimo jiné spoluprací tajných služeb. Podle předsedy STAN Petra Gazdíka i Hamáčka ale žádná z opatření proti terorismu nebudou nikdy stoprocentně účinná.

V městě hlídkovalo 17 tisíc policistů

Útoku nezabránila ani okolnost, že v největším tureckém městě byla vyhlášena přísná bezpečnostní opatření kvůli riziku teroristických útoků a nad bezpečím silvestrovských a novoročních bdělo na 17 tisíc policistů.

Kdo za útokem stojí, není jasné. Agentura AFP připomněla sérii dřívějších atentátů, připisovaných radikální organizaci Islámský stát, anebo separatistům ze Strany kurdských pracujících (PKK). BBC se zmínila i o nedávné vraždě ruského velvyslance v Ankaře Andreje Karlova, jehož zastřelil turecký policista označující svůj čin za pomstu za ruské bombardování syrského Halabu (Aleppa).

Minulý měsíc při dvou explozích u fotbalového stadionu istanbulského klubu Besiktas zahynulo 44 lidí. K útoku se přihlásila radikální kurdská skupina. Výbuchy a střelba na istanbulském Atatürkově letišti si koncem června vyžádaly životy 45 lidí. Podle úřadů stál ze tímto atentátem Islámský stát a tři pachatelé pocházeli ze zemí bývalého Sovětského svazu.

Tagy: zahraničí Turecko teroristický útok terorismus a násilí útoky a atentáty

Zdroje: ČTK