Kruté mrazy si od pátku vyžádaly sedm obětí

- Aktuality autor: Michal Polák

AKTUALIZOVÁNO. Mrazivé počasí si od pátku v Česku vyžádalo zřejmě sedm obětí. V moravských krajích zemřelo podle dostupných informací na podchlazení pět lidí, v Čechách dva. Většina z nich byli lidé bez domova. U všech by příčinu smrti měla ještě potvrdit pitva. Další dva podchlazení leží v olomoucké nemocnici. Noc na dnešek byla v průměru chladnější než z pátku na sobotu, průměrná minimální teplota byla do rána minus 12,4 stupně Celsia, někde rtuť klesla až pod minus 20 stupňů. 

Pravděpodobně bezdomovec byl nalezen včera kolem čtvrté hodiny ranní v Ostravě u mostního pilíře v Místecké ulici. "Muž zřejmě zemřel v důsledku podchlazení. Tělo bylo převezeno k pitvě," uvedla policejní mluvčí Gabriela Holčáková. Dodala, že policisté zjišťují identitu zemřelého. 

Mrtvý čtyřicetiletý muž byl v noci na sobotu objeven také ve Frýdku-Místku poblíž Revoluční ulice a další čtyřiačtyřicetiletý muž zřejmě podlehl působení silného mrazu v malé obci na Novojičínsku. V pátek našli v Uherském Brodě na Uherskohradišťsku mrtvého bezdomovce jeho známí v opuštěném domě. 

Nejvíce ohrožení jsou bezdomovci

Už v sobotu policie oznámila, že na autobusovém nádraží v Rožnově pod Radhoštěm byla nalezena mrtvá bezdomovkyně, dalšího mrtvého bezdomovce našli lidé v lesích u Hradce Králové, na podchlazení zřejmě zemřel také starší muž v Plavech na Jablonecku. 

Mrazivé počasí nejvíce ohrožovalo lidi bez domova, ve větších městech se část mohla uchýlit do azylových domů či nocleháren. Například na pražské lodi Hermes, která slouží jako nocležna, v noci na dnešek přespalo asi 162 bezdomovců. 

V neděli mráz polevil a do Česka přišlo silné sněžení, meteorologové varovali, že napadne až deset centimetrů sněhu. Největší problémy byly v Krušných horách a na Frýdlantsku, kde silné sněžení komplikoval silný vítr, takže se na silnicích večer tvořily sněhové jazyky a závěje. Od pondělního večera má většinu území Česka pokrýt náledí.

Tagy: Ostrava bezdomovec umrznutí

Zdroje: ČTK