Krumlov má na epopej morální právo, tvrdí rada kraje

- Aktuality autor: red

Slovanská epopej malíře Alfonse Muchy by podle vedení Jihomoravského kraje měla zůstat i nadále v Moravském Krumlově, který má na obrazy nezpochybnitelné morální právo.

Shodla se na tom v úterý na svém mimořádném jednání k osudu slavného díla rada kraje. Řekl to jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD).

Se zachováním epopeje v Moravském Krumlově souhlasí všechny strany zastoupené v zastupitelstvu kraje. Jihomoravský kraj bude nyní iniciovat setkání vedení Moravského Krumlova a Prahy s cílem jednat o osudu epopeje. 

Hašek zdůraznil, že se krajští radní nezabývali tím, komu epopej právně náleží. Mucha kolekci 20 obrazů věnoval Praze, ale pod podmínkou, že pro dílo vystaví zvláštní pavilon. Dosud se tak nestalo. Proto podle Muchovy rodiny nebyly darovací podmínky smlouvy naplněny, slavné dílo tedy nemá majitele a o tom, komu vlastně patří, by měl proto v budoucnu rozhodnout soud. 

Do Prahy se epopej měla stěhovat toto pondělí. Moravský Krumlov ale na popud Muchových potomků zakázal do vyřešení sporů manipulaci s Muchovými obrazy zachycujícími dějiny Slovanů. 

Proti stěhování díla jsou i představitelé jihomoravské ODS. Právě jejich pražští kolegové přišli s nápadem Muchovo dílo z Moravského Krumlova odvézt. Nyní se jihomoravští občanští demokraté obrátili písemně na pražského primátora Pavla Béma (ODS) a žádají, aby Praha chápala "lidský rozměr celé věci". Zdůrazňují, že plány na přestěhování obrazů "právem vyvolávají" na Moravě velké emoce přerůstající do demonstrací. 

"Ponechte Slovanskou epopej v kraji, kde se její autor narodil a kde si její umístění přejeme jak my místní, tak i rodina pana Muchy," napsal Bémovi šéf jihomoravské ODS Jiří Kardnka. Upozorňuje v něm, že odvoz díla by znamenal pro Moravský Krumlov nejen ekonomickou ztrátu v podobě úbytku turistů, ale i duševní ztrátu pro jeho obyvatele. 

Představitelé Prahy upozorňují, že stav krumlovského zámku, v němž je epopej vystavena, je neutěšený. Vedení města i kraje se ale hájí tím, že Rytířský sál, v něm je dílo prezentováno, je ve velmi dobrém stavu a podle expertů je na vystavení díla ideální. Hašek zdůraznil, že kraj je připraven Moravskému Krumlovu ve zvelebení těchto prostor v budoucnu pomoci.

Zdroje: ČTK