Krteček z raketoplánu Endeavour se vrátí do Prahy

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Plyšový český Krteček cestující v současnosti s americkými kosmonauty na palubě raketoplánu Endeavour se v létě vrátí do Prahy. V Houstonu to řekla Indira Feustelová, jejíž manžel Andrew postavičku z českých večerníčků na oběžnou dráhu vzal.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Podle Feustelové by se Krteček mohl do Česka podívat v srpnu. Zatím ale není jasné, jaké budou další osudy figurky. "Ještě to budeme muset vymyslet," uvedla Feustelová.

Půvabná manželka astronauta stála za nápadem vyslat Krtečka do vesmíru. Její matka totiž byla Češka a pohádky o postavičce výtvarníka Zdeňka Milera jí přiblížila. Cesta Krtečka do vesmíru v Česku vzbudila velkou pozornost. "Možná tak teď bude potřebovat ochranku," podotkla s úsměvem Feustelová. 

Schwarzenberg: Krteček v národním znaku? Dělá totiž tunely

Žena amerického kosmonauta se v neděli se dvěma syny v Českém centru a muzeu v texaském Houstonu zúčastnila recepce na počest návštěvy šéfa české diplomacie Karla Schwarzenberga, který je nyní na týdenní pracovní cestě po USA.

Ministr na recepci s Krtečkem zapózoval, byť přitom žertem podotkl, že postavička by mohla být v českém národním znaku. "Od přírody totiž dělá tunely," řekl Schwarzenberg. 

Měl přitom na hlavě kovbojský klobouk, který mu krátce předtím věnoval český honorární konzul Raymond Snokhouse. Šéfovi české diplomacie zároveň udělil titul "čestného Texasana". Schwarzenberg poté přítomným krajanům poděkoval za vřelé přijetí, kterého se české delegaci dostalo i na předchozích zastávkám v Ennisu a Fort Worthu, kde si ministr prohlédl historické prostory trhu s dobytkem či krytou arénu pro rodeo.

Endeavour přistane ve středu na Floridě

V pondělí by se měl český ministr naopak přenést do žhavé přítomnosti. Navštíví houstonské vesmírné centrum, kde by se měl spojit s kosmonauty z Endeavouru. Americký raketoplán Endeavour se dnes před šestou hodinou ranní SELČ odpojil od Mezinárodní vesmírné stanice ISS a zamířil zpátky k Zemi. Přistát by měl ve středu na Floridě. 

Jde o vůbec předposlední cestu amerického raketoplánu do vesmíru. Poslední by se měla uskutečnit na konci června. Americký vesmírný program se pak ocitne v jistém polospánku, protože nástupce raketoplánů zatím Američané nemají. "Neznamená to ale, že lidé zastaví zkoumání vesmíru," míní Feustelová. 

Poletí i Mikeš a Ferda Mravenec?

Astronautem se koneckonců chce stát i její starší syn Ari, kterému je 17 let. Jak ale sám říká, v Houstonu to není zas tak výjimečné. "Hodně lidí tu pracuje pro NASA," uvedl. Že jeho tatínek létá do vesmíru, jeho vrstevníkům nepřijde extra. V jeho třídě prý jsou další takové děti. 

Pokud se Arimu jeho sen splní, mohly by se třeba někdy do vesmíru podívat i jiné české postavičky. Feustelová podotkla, že má ráda třeba ještě Ferdu Mravence či kocoura Mikeše. "Česká republika je mému srdci drahá a blízká," uvedla manželka amerického kosmonauta.

Na území dnešního Česka se poznali i její rodiče. Tatínek, který je Ind, působil v jedné brněnské laboratoři, maminka na poště. Poznali se, když tam šel budoucí otec Feustelové poslat dopis. "Byla to láska na první pohled," podotkla Feustelová.

Tagy: USA schwarzenberg tunely krteček Endeavour

Zdroje: ČTK