Krize s Řeckem zažehnána. Velvyslanec se vrátí zpět do Prahy

- Aktuality autor: roj

Diplomatickou krizi, kterou vyvolaly výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Řecka a jeho účasti v eurozóně, se podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka podařilo vyřešit. Řecký velvyslanec Panajotis Sarris, kterého Atény na protest odvolaly zpět do vlasti, se do Prahy vrátí opět po Vánocích. 

Řecký ministr zahraničí Nikos Kotzias

Řecký ministr zahraničí Nikos Kotzias,zdroj: Profimedia.cz

"Diplomatická roztržka s Řeckem urovnána. Telefonát s mým řeckým protějškem proběhl v přátelské atmosféře," oznámil na twitteru Zaorálek. Mluvčí ministerstva Michaela Lagronová sdělila, že Zaorálek během dnešního telefonátu pozval svého řeckého kolegu Nikose Kotziasema na návštěvu Prahy.

Oba ministři se prý shodli, že není dobré, aby šarvátka dál eskalovala, chtějí se soustředit na důležitější věci. "S kolegou Kotziasem jsme se dohodli, že zintenzivníme vzájemný kontakt, protože před námi stojí důležitější společné úkoly v rámci EU," pokračoval v tweetu Zaorálek. Společnými úkoly mínil boj proti takzvanému Islámskému státu nebo řešení migrační krize.

Řecký velvyslanec odletěl z Prahy do Atén v úterý. Řecká ambasáda potvrdila, že velvyslanec Sarris opustil Česko kvůli výroku Zemana o členství Řecka v eurozóně z minulého týdne. Prezident při úvaze o připojení Česka ke společné evropské měně zalitoval, že Řekové v eurozóně zůstali. Prý nechce, aby Češi po zavedení eura platili řecké dluhy.

Na ostrou rétoriku některých států vůči Řecku si prý postěžoval i ministr Kotzias. Řecká televize ERT zmínila například Maďarsko nebo Slovensko. Gesto vůči Česku mělo být pokusem situaci řešit.

ERT také uvedla, že vzájemné vztahy Česka a Řecka se ocitly v "bodu mrazu". Pokud se sporné výroky neopraví, hrozí prý úplné přerušení diplomatických styků. Mluvčí Lagronová se k tomuto požadavku Řecka odmítla vyjádřit. Korekci prezidentových slov o Řecku ale již dříve odmítl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Názor prezidenta prý trvá a bude ho dál veřejně prezentovat.

Zeman se před týdnem v rozhovoru pro slovenskou agenturu TASR vyjadřoval k situaci v eurozóně. "Má jediná obava ze zavedení eura při současné podobě stabilizačního mechanismu je ta, že by český daňový poplatník platil řecké dluhy. Byl jsem velmi zklamaný z výsledku jednání, která už téměř směřovala k takzvanému Grexitu a nakonec skončila tím, že Řecko v eurozóně zůstalo," prohlásil mimo jiné český prezident.

Tagy: Česko Řecko domácí česká diplomacie

Zdroje: ČTK