Krize na pražské radnici pokračuje, je na obzoru šance na dohodu?

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Pokud pražská koalice TOP 09 a ODS v průběhu zhruba dvou týdnů smírčího řízení nenajde shodu na problematických otázkách, bude TOP 09 usilovat o úpravu a doplnění koaliční smlouvy, řekl na dnešní tiskové konferenci náměstek primátora Tomáš Hudeček (TOP 09). V koalici chce ale TOP 09 setrvat. Na dotaz, zda se poohlíží po jiném koaličním partnerovi, Hudeček řekl, že se "není po kom příliš poohlížet".

Tomáš Hudeček (TOP 09).

Tomáš Hudeček (TOP 09).,zdroj: Mediafax

Podobně se k dalšími fungování vyjádřil i primátor Bohuslav Svoboda (ODS). V neděli v diskusním pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi uvedl, že konec koalice v metropoli nepředpokládá. "Opustit koalici, která řeší všechny problémy s otevřeností zakázek, všechny korupční problémy, to by byl velmi divný signál k voličům TOP 09 a velmi dobrý signál k voličům ODS," řekl. 

Čtrnáctidenní dohodovací řízení podle Hudečka nepřineslo žádný posun. TOP 09 proto v pátek vyvolala smírčí řízení. "Při něm je koaliční smlouva smlouvou otevřenou a my bychom měli jednání ukončit dodatkem, nebo změnou koaliční smlouvy," doplnil. Primátor dnes řekl, že ODS neporušila koaliční smlouvu, není si tedy vědom toho, že by byly naplněny podmínky pro svolání smírčího řízení. "Rád bych navštívil jednání klubu TOP 09, abych byl schopen identifikovat případné problémy a věcně je následně řešit," zopakoval. 

Koalice se dlouhodobě nedokáže shodnout na čtyřech bodech. Jde o otázky kolem dostavby a financování tunelu Blanka, o odkup podílu v Pražské plynárenské, financování dopravního podniku a objednávky právních služeb souvisejících s několikamiliardovou emisí dluhopisů. V případě tunelu Blanka a dopravního podniku, které jsou v kompetenci ODS, nemá podle Hudečka TOP 09 od koaličního partnera dostatek informací. 

V případě závažných rozhodnutí, která překračují kompetence rady, by mělo rozhodovat zastupitelstvo. "Je věcí celého zastupitelstva, aby našlo řešení. Každý člen zastupitelstva by měl být za rozhodnutí zodpovědný," tvrdí Hudeček.

Tagy: ODS Praha TOP 09 krize dohoda

Zdroje: ČTK