Kriminalistu při pronásledování muže zabila policejní kulka

- Aktuality autor: red

Kriminalistu, který vloni v září zahynul v pražských Řeporyjích po střelbě při pronásledování podezřelého muže, zabila část odražené policejní kulky.

Podezřelý, který byl také zastřelen, u sebe zbraň neměl. Informace Státního zastupitelství pro Prahu 1 ve čtvrtek zveřejnil server iDnes.cz. Policejní inspekce v březnu šetření střelby odložila s tím, že se nestal trestný čin, ale to, jakou zbraní kriminalista zemřel, dosud odmítala komentovat.

"Pachatel u sebe zbraň neměl. Policistu zabila část opláštění kulky, která se odrazila od okénka vozu a zasáhla ho. Tato kulka byla druhově shodná s těmi, které na místě zásahu použila policie," řekla serveru mluvčí zastupitelství Šárka Pokorná. Potvrdila tím spekulace médií. 

Tragédie se stala vloni 16. září poté, co pronásledovaný osmadvacetiletý muž začal najíždět svým vozem do policejního auta. Při následné střelbě utrpěl jeden z policistů smrtelné zranění. Recidivista se snažil uprchnout blízkou zahradou, kde ho zastřelil další policista. Policisté muže pronásledovali, protože měl nastoupit do výkonu trestu. Svědci události tvrdili, že muž u sebe v době incidentu neměl zbraň.

Policie o události informovala jako o přestřelce. Média ale ještě týž den spekulovala o tom, že pachatel ve skutečnosti nestřílel, protože u sebe neměl zbraň, a policistu zabila vlastní odražená kulka nebo kulka jeho kolegů. 

Věc vyšetřovala policejní inspekce. Případ na začátku března odložila s tím, že nedošlo ke spáchání trestného činu. Čí vinou policista zemřel, inspekce nekomentovala, přesně to nesdělila dodnes. Případ definitivně skončil 30. března, kdy státní zastupitelství pro Prahu 1 zamítlo dvě stížnosti proti rozhodnutí inspekce. Ani tehdy ale nesdělilo, co se v Řeporyjích stalo.

Tagy: policie střelba pronásledování

Zdroje: ČTK