Krev zločince: Po otci střelce z Las Vegas pátrala FBI

MAGAZÍN - Magazín autor: red

Můžou mít sklony ke zločinu genetické kořeny? Po otci nevadského střelce kdysi pátrala FBI. Kromě civilní práce si totiž přivydělával bankovními loupežemi. 

Benjamin Hoskins Paddock, otec střelce z Las Vegas

Benjamin Hoskins Paddock, otec střelce z Las Vegas,zdroj: Profimedia.cz

Otec Stephena Paddocka Benjamin Hoskins Paddock se jako bankovní lupič dostal na seznam nejhledanějších osob FBI. V době, kdy mu bylo přes 30 let, prodával Benjamin Paddock drtiče na odpadky a pracoval jako opravář v Tucsonu. Zároveň ale měl další zdroj příjmů.

Během osmnáctiměsíčního období v letech 1959 a 1960 Paddock přepadl dvě pobočky Valley National Bank ve Phoenixu, odkud si odnesl 25 tisíc dolarů. Úřady ho dopadly v Las Vegas. V roce 1961 byl odsouzen na 20 let ve federální věznici.

Tehdy bylo Stephenu Paddockovi, střelci z Las Vegas, osm let. Jeho bratr Eric Paddock v pondělí novinářům řekl, že jim otec prakticky zmizel ze života. Sám se narodil v době, kdy byl jeho otec na útěku, a děti vychovávala matka.

Benjamin Paddock si z trestu odseděl sotva polovinu. V roce 1968 uprchl z věznice La Tuna a dostal se do San Franciska, kde vyloupil další banku. Pak odcestoval na pobřeží a usadil se v Oregonu. Změnil svůj vzhled - oholil si hlavu, nechal si růst na dvě poloviny rozdělenou bradku a změnil si jméno na Bruce Werner Ericksen.

V roce 1969 ho FBI dala na seznam nejhledanějších osob. Popis zněl: "Výška 193 centimetrů, 111 kilogramů, diagnostikovaný jako psychopat." Na informačním plakátu o jeho stíhání dále stálo, že má údajně sebevražedné sklony, patrně je ozbrojený a krajně nebezpečný. A také to, že jde o náruživého hráče bridže.

V Oregonu hrál Benjamin Paddock poker s přáteli ve městě Eugene a koncem 70. let založil v Oregonu první hernu na bingo - Bingo Center v centru Springfieldu. Prostřednictvím právníka si vypůjčil 12 tisíc dolarů od Fredericka van Deinse II. na nákup vybavení do herny na bingo.

"Nikdo neměl tušení, kým byl předtím," řekl van Deinse v rozhovoru poskytnutém TNYT v noci na dnešek. Benjamin Paddock, kterému se říkalo "Bingo Bruce", podle něj nikdy nemluvil o své minulosti, rodině, ani o tom jak se dostal do Oregonu, a už vůbec ne o bankovních loupežích. Poprvé se o tom prý dozvěděl v noci šestého září 1978, kdy van Deinse vedl v herně partii binga.

Do herny přišla skupinka mužů, kteří Benjamina Paddocka požádali, aby jim pomohl vyřešit nějaký problém venku. Byla to zástěrka - jakmile vyšel ven, zatkli ho federální agenti.

"Byl to podvodník," dodal van Deinse. "A já jsem to odnesl, moje peníze byly pryč." Podle jeho slov si Paddock posléze z federální věznice dopisoval s přáteli z Eugene. Ale znovu jeho pobyt ve vězení netrval dlouho. Tentokrát byl propuštěn na podmínku po roce stráveném ve vazbě.

Benjamin Paddock se vrátil do města Eugene, kde ho uvítali volení představitelé - podle informací z dobového tisku tehdejší starosta města vypověděl před federálním soudem, který rozhodl o podmínečném propuštění, že Paddock "udělal zatracenou spoustu dobrého pro místní děti".

Benjamin Paddock se také vrátil k bingu, otevřel hernu sponzorovanou církví, ale znovu se dostal do problémů. Státní úřady ho v 80. letech obvinily z vymáhání výpalného. Občanskou žalobu Paddock vyřešil zaplacením odškodného ve výši 623 tisíc dolarů a poté odjel z Oregonu do Texasu, kde žil až do své smrti v roce 1998.

Tagy: zahraničí Spojené státy terorismus a násilí únosy a vraždy masakr v Las Vegas

Zdroje: ČTK,The New York Times