Krejčíř požádal soud v JAR o propuštění na kauci

- Aktuality autor: Michal Polák

AKTUALIZOVÁNO. Český podnikatel Radovan Krejčíř, který v Jihoafrické republice čelí podezření z účasti na ozbrojené loupeži, požádal dnes soud v hlavním městě Pretorii o propuštění na kauci. Uvedl to server eyewitnessnews.co.za. Krejčíře a další dva muže zatkla jihoafrická policie v neděli v souvislosti s říjnovou ozbrojenou loupeží v pretorijském obchodu s elektronikou.

Soud v jihoafrickém hlavním městě Pretorii odložil na pátek rozhodnutí o propuštění Radovana Krejčíře z vazby. Informoval o tom na svých internetových stránkách jihoafrický deník The New Age. Uprchlý český podnikatel, který dnes žádal o propuštění na kauci, byl v JAR zadržen v neděli. Policie ho podezřívá, že se loni v říjnu podílel na ozbrojené loupeži v pretorijském obchodu s elektronikou.

Krejčířův právník Mike Hellens při dnešním přelíčení nabídl, že jeho klient odevzdá soudu všechny své cestovní dokumenty, aby vyloučil riziko útěku ze země. Podle Hellense ale Krejčíř JAR opustit nehodlá. "Užívá si pobyt v Jižní Africe a chce zde zůstat," uvedl právník. Ve své řeči také zdůrazňoval, že Krejčíř přispívá jihoafrickým charitám, mimo jiné se prý účastnil sbírky na teplé peřiny pro bezdomovce.

U soudu jsou tři

Společně s Krejčířem jihoafrická policie v neděli zatkla jeho přátele Veselina Laganina a Jasona Domingueze. Dominguez, kterého jihoafrická média označují za jednoho z nájemných násilníků pracujících pro Krejčíře, byl při loňském incidentu v pretorijském obchodě postřelen.

Všichni tři dnes stanuli před soudem. Podle serveru eyewitnessnews.co.za se zdáli být více fit než v pondělí, kdy se před soudem v této věci ocitli poprvé. Soud tehdy žádost o kauci nevyslechl, protože prý bylo třeba vyjasnit některé dosud nedořešené záležitosti týkající se záznamů z mobilních telefonů a oprávnění k pobytu zadržených.

Krejčíř, oblečený v černém saku a bílém tričku, do soudní síně vešel s úsměvem a pozdravil se s manželkou a synem, kteří seděli v části vyhrazené pro veřejnost. Obhájce pak přečetl Krejčířovo prohlášení. Zmínil události z Krejčířova života a to, jak byl Čech "kvůli politickým vazbám nucen utéct ze země", uvedl také eyewitnessnews.co.za.

Loupež v obchodu s elektronikou

Krejčíře a dvojici mužů zatkla policie v souvislosti s říjnovým incidentem v obchodě s elektronikou v Pretorii. Podle jihoafrických médií do obchodu vtrhla skupina šesti mužů a ohrožovala pistolemi jeho majitele. Vynutila si od něj 200.000 randů (asi 500.000 korun). Loupež skončila přestřelkou mezi lupiči a majitelem obchodu, který jednoho z útočníků postřelil. Zdroje blízké vyšetřování krátce po loupeži uváděly, že lupiči šli do obchodu vymáhat peníze, které majitel údajně Krejčířovi dlužil.

Laganin dnes soudu předložil jinou verzi událostí. Údajně si chtěl v obchodě vyzvednout asi 900.000 randů, jež získal prodejem svého domu v Srbsku a které prostřednictvím pákistánského majitele obchodu převedl do JAR. O peníze ho však před obchodem obrala skupina Pákistánců. Do obchodu se pak prý vrátil s Krejčířem a Dominguezem, kde mu majitel předal 200.000 randů a slíbil doplatit i zbývající peníze, o něž byl údajně Laganin okraden. Před obchodem ale nakonec došlo k přestřelce s několika Pákistánci.

Vyšetřuje se i další kauzy

Krejčíř je v JAR kromě říjnového incidentu v Pretorii podezřelý také z pojistného podvodu ve výši zhruba 4,5 milionu randů (zhruba 11,5 milionu korun). Jihoafrická policie v poslední době řeší i několik případů vražd, v jejichž souvislosti je uváděno Krejčířovo jméno.

V Česku je Krejčíř stíhán v souvislosti s rozsáhlou majetkovou a násilnou trestnou činností. Českým úřadům utekl v červnu 2005 při domovní prohlídce a od 21. dubna 2007 pobývá v Jihoafrické republice, kam dorazil na falešný pas přes Seychely. Česko žádá o jeho vydání. Proces s Krejčířem v JAR kvůli údajnému pojistnému podvodu a vyšetřování dalších podezřelých aktivit podnikatele v této africké zemi ovšem s českou žádostí nesouvisejí.

Tagy: soud jar loupež krejcir

Zdroje: ČTK