Krásné skalní věže u Děčína jsou nestabilní a zřítí se

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Skalní věže v bývalém lomu na Stoliční hoře u Děčína jsou nestabilní. Protože hrozí, že se zřítí, byla ohraničena plocha, kde hrozí nebezpečí a kam je zakázaný vstup. Dnes o tom informovala mluvčí města Romana Silvarová. 

Skalní věže na Děčínsku.

Skalní věže na Děčínsku.,zdroj: geology.cz

Město skalní bloky ve svém okolí dlouhodobě monitoruje. "Specializovaná firma vymezila možnou dopadovou plochu, která zasahuje až do lesoparku Kvádrberg," uvedla mluvčí. Oblast je podle ní ohraničená výstražnou páskou se zákazem vstupu a s cedulemi upozorňujícími na možné nebezpečí. "Žádáme občany, aby v zájmu bezpečnosti do vymezeného prostoru nevstupovali, a to až do odvolání," dodala. 

Město kvůli možnému nebezpečí pádu skalních masivů uvažuje o dočasném rozšíření monitoringu skal a častějšímu měření jejich pohybu. "Na jeho základě bude rozhodnuto o dalším postupu," zvedla mluvčí. 

Stoliční hora na severním okraji města na pravém břehu Labe dosahuje výšky 289 metrů nad mořem. Jde o takzvanou stolovou horu, tedy kopec s plochým vrcholem, místními zvaný Kvádrberk. Na vrcholku stojí na pískovcové plošině obelisk vztyčený v roce 1879 u příležitosti stříbrné svatby císaře Františka Josefa I. a císařovny Alžběty.

Tagy: pád děčínsko

Zdroje: ČTK