Královská rodina - nejtěžší úkol panovnice

- Aktuality autor: Danica Klein

Těžké chvíle v dlouhém panování britské královny Alžběty II. jí uchystali její nejbližší. Manželství tří z jejích čtyř dětí ztroskotala, nejbolestnější byl rozchod následníka trůnu prince Charlese s princeznou Dianou. Až loňská svatba vnuka královny, prince Williama, s Kate Middletonovou přinesla jisté smíření a výrazně vylepšila obraz monarchie v očích Alžbětiných poddaných.

Ať žije královna! Alžběta II. slaví šedesát let na trůnu

Do svatby prvorozence Charlese, prince waleského, s lady Dianou Spencerovou, byly vkládány velké naděje. Pohádkovou idylu začínající "svatbou století" v roce 1981 však začal rychle rozpouštět rostoucí chlad obou partnerů - navzdory narození dvou synů Williama a Harryho. Dopis, kterým královna Alžběta II. v prosinci 1995 vyzvala manžele k rozvodu, patřil údajně k jejím nejtěžším státnickým krokům. Rozvedli se půl roku nato.

Princezna Diana tragicky zahynula v srpnu 1996 při autonehodě v Paříži. Charles svůj dlouholetý vztah jiné ženě, Camille Parkerové-Bowlesové, nakonec zpečetil sňatkem v dubnu 2005. Nevlídně naladěnou britskou veřejnost i královnu si Camilla postupně získala svou přirozeností a smyslem humor.

Udržují přátelské styky

Princ William, vědom si smutného příkladu své matky, postupoval při výběru partnerky uvážlivě. Půvabná štíhlá a černovlasá Kate Middletonová se na jeho nabídku k sňatku docela načekala, dokonce se i na chvíli rozešli. Po necelém roce společného manželského života ale zůstávají novou nadějí monarchie.

Druhorozené dítě Alžběty II., princezna Anne, se vdávala jako první - 14. listopadu 1973. Manželství s kapitánem jezdectva Markem Phillipsem vydrželo 18 let, rozvedli se v dubnu 1992. Mají spolu dvě děti, Petera a Zaru. Na konci téhož roku se Anne znovu provdala: vzala si o pět let mladšího kapitána námořnictva Timothyho Laurence.

Další syn Andrew, vévoda z Yorku si v létě roku 1986 vzal Sarah Fergusonovou. Ze vztahu s rudovlasou dcerou Charlesova bývalého manažera ve vodním pólu vzešly dcery Beatrice a Eugenie. Po několikaletém odloučení se Andrew s Fergie rozvedl v dubnu 1996. Nadále však udržují velmi přátelské styky.

"Obyčejná žena"

Nejmladší syn Edward, hrabě z Wessexu, se zamiloval do Sophie Rhys-Jonesové, poradkyně jedné marketingové společnosti. Jejich svatba v roce 1999 se nesla v již značně civilním duchu. Dvůr však nelibě nesl, když televizní společnost Ardent, kterou vede Edward, filmovala prince Williama za jeho studií na univerzitě, a to navzdory prosbě Buckinghamského paláce o ušetření mediální pozornosti.

Mnohé fascinuje vyrovnaný vztah samotné královny k jejímu choti Philipovi, který proslul svými břitkými a mnohdy netaktními komentáři, pro které mu již zesnulá královna matka přezdívala Hun. Alžběta II. s Philipem jsou svoji od roku 1947. "Železný" vévoda z Edinburghu je známý svou tvrdou disciplínou.

Královna Alžběta II. měla jedinou sestru, Margaret, která zemřela v únoru 2002. V mládí se zamilovala do kapitána Petera Towsenda, který však byl rozvedený a neurozeného původu. Aby si ho mohla vzít, musela by se stát "obyčejnou ženou". Proto se své lásky veřejně zřekla. V roce 1960 se vdala za dvorního fotografa Antonyho Amstronga-Jonese a měli spolu dvě děti, Davida a Sarah. V roce 1978 se rozvedli.

Tagy: rodina kralovna

Zdroje: ČTK