Král Miloš I. je opojený mocí, píší o Zemanovi Němci a Rakušané

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Prezident Miloš Zeman je opojený mocí a líbí se mu v roli vulgárně populistického Martina Luthera. Tak dnes komentuje prezidentovo rozhodnutí nechat dál vládnou kabinet Jiřího Rusnoka i bez důvěry poslanců rakouský deník Die Presse. Regionální německý list Mittelbayerische Zeitung v reakci na to hlavu státu dokonce překřtil na krále Miloše I. Čechům podle něj musí být od středy jasné, že přímá volba prezidenta neznamená více demokracie. 

Miloš Zeman se raduje

Miloš Zeman se raduje,zdroj: Isifa.com

"Český prezident Miloš Zeman chce udržet jím vlastnoručně vybrané a jeho přáteli vybavené vládní družstvo v úřadě i proti vůli parlamentu," shrnuje Die Presse středeční prezidentovo vystoupení v Poslanecké sněmovně v článku pod titulkem "Miloš Zeman: Prezident v opojení moci". 

"Když se komunisté prohlašují za zapálené fanoušky vlády odborníků, existují pro to jen dvě vysvětlení. Buď nechápou, že skuteční technokraté nemají nic společného s jakoukoli - i tmavě rudou - politickou barvou, nebo tito údajní experti nejsou tak nestraničtí, jak by měli být. Vypadá to, že na Česko se hodí ten druhý výklad," píše ve svém komentáři rakouský deník. 

"To, že jsou prezidentem Milošem Zemanem instalovaní 'experti' okolo premiéra Jiřího Rusnoka v pražském parlamentu všechno jiné jen ne oblíbení, ale hlavu státu netrápí. Stejně jako skutečnost, že by pravice, která narazila kvůli bizarnímu skandálu plného sexu, lží a špiclování, mohla složit nový kabinet, kdyby ji někdo nechal," poznamenává komentátor a jedním dechem dodává, že Zeman ji nenechá. 

Mittelbayerische Zeitung pasoval Zemana na krále

"Místo toho se mu líbí v roli vulgárně populistického Martina Luthera, který je připraven pro své přesvědčení i krvácet," soudí vídeňský list, podle něhož Zemanovo středeční ujištění, že druhý pokus o sestavení vlády nedá, i kdyby ho lámali v kole, zní stejně jako reformátorův slavný výrok: "Tady jsem a nemohu jinak." "Aplaus od komunistů je tím prakticky zaručen," dodává Die Presse. 

"Čechům je od včerejška jasné: lidem přímo zvolený prezident vůbec neznamená více demokracie. Miloš Zeman chodí po Pražském hradě, jakoby mu posadili na hlavu svatováclavskou korunu, ústavní zvyklosti označuje za 'idiotské' a neprojevuje žádnou zdrženlivost, která se od hlavy státu očekává," komentuje počínání prezidenta Mittelbayerische Zeitung v článku nazvaném "Král Miloš I." 

Zeman podle něj "rozehrává mocensko-politické hrátky a vyřizuje si staré účty". To se týká především prezidentovy bývalé strany, sociální demokracie, kterou před hlasováním o důvěře pro Rusnokovu vládu "vystavil zkoušce psychické odolnosti". "Tím poškodil její obraz a ohrozil její vítězství v parlamentních volbách," domnívá se komentátor bavorského regionálního listu. 

Podle německého Südwest Presse hrozí v Česku další eskalace mocenského boje mezi prezidentem a parlamentem. 

Frankfurter Rundschau soudí, že se ve středu v Poslanecké sněmovně odehrávalo divadlo, zatímco za kulisami zuřil mocenský boj. "Zeman v něm má tu výhodu, že je autorem, režisérem i hlavním hercem v tomto dramatu o jedné osobě. Scénář píše literou zákona: ústava prezidentovi umožňuje tím, že nikoho nenominuje, držet jeho chráněnce Rusnoka v úřadě. Většina je proti tomu bezmocná," konstatuje frankfurtský deník. Jak dlouho se toto drama bude ještě odehrávat, zůstává podle něj otevřené. 

Zdroje: ČTK