Krajská zdravotní se z rozhodnutí soudu ocitla v insolvenci

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Společnost Krajská zdravotní je v insolvenci. Dnes před polednem ji do ní poslal ústecký krajský soud na návrh společnosti Labská investiční. Soud rozhodnutí zveřejnil v insolvenčním rejstříku. Krajská zdravotní tvrdí, že vůči ní Labská investiční žádnou pohledávku nemá.

Důvodem soudního rozhodnutí je neschopnost společnosti splatit své závazky jak vůči Labské investiční, tak vůči státu. Návrh na insolvenci ve středu podal předseda představenstva Labské investiční Oldřich Látal. Krajská zdravotní prý v roce 2008 uzavřela s Labskou investiční smlouvu na poradenské služby za 9,1 milionu korun, napsal server Aktuálně.cz.

Šlo o pomoc s přípravou a zpracováním žádosti o dotace do ROP Severozápad na dva projekty, konkrétně Optimalizace logistických a obslužných procesů a Doplnění zdravotnického zařízení a přístrojů pro Nemocnici Teplice. Labská investiční podle textu insolvenčního návrhu dodnes nedostala zaplaceno 6,5 milionu korun.

Čtěte také: Ústecká Krajská zdravotní bude muset unii vrátit 170 milionů

"Zatím jsme v insolvenčním rejstříku na návrh firmy Labská investiční. Především by se dalo říct, že ten návrh Labské investiční je šikanózní a především pak neoprávněný. Žádná taková pohledávka, kterou uvádí, neexistuje. To také Krajská zdravotní soudu doloží a pokusí se učinit veškeré kroky, aby snahy o insolvenci byly v zárodku ukončeny," řekl tiskový mluvčí Krajské zdravotní Jiří Vondra. Právníci společnosti podle něj připraví stanovisko a v pátek ho odešlou.

Krajská zdravotní se dostala do potíží již dříve. Prostřednictvím Úřadu regionální rady musí vrátit celou dotaci 352 milionu korun, kterou dostala na nákup zdravotnické techniky. Také ministerstvo financí chce zpět 176 milionů korun, z toho 95,8 korun výdajů, které nebyly vynaloženy v souladu se zásadou řádného finančního řízení, a k tomu pokutu 80,2 milionu korun.

Tagy: soud insolvence ústí

Zdroje: ČTK