Kraje loni za regulační poplatky vydaly zhruba 480 milionů korun

- Aktuality autor: red

Kraje loni za regulační poplatky ve zdravotnických zařízeních vydaly zhruba 480 milionů korun. Pro letošní rok na ně vyčlenily přes 300 milionů korun, některé ale jen na první čtvrtinu nebo polovinu roku. Očekávají totiž, že vyhraje-li ČSSD květnové sněmovní volby, poplatky zruší. Kraje hradí poplatky většinou od února loňského roku.

Nejvíc peněz za zdravotnické poplatky loni vydal Středočeský kraj, a to 73,8 milionu korun. Na letošek má vyčleněno 80 milionů. Hejtman David Rath (ČSSD) už dříve řekl, že situaci zkomplikovalo, že se nepodařilo prosadit plošné zrušení poplatků ve sněmovně. Pacienti z jižních Čech stáli loni kraj na poplatcích 67,03 milionu korun.


Jihomoravský kraj loni odpustil lidem zdravotnické poplatky za téměř 50 milionů korun, pro tento rok počítá s 50 miliony korun. Možnost nechat si poplatek uhradit využívají asi dvě třetiny pacientů v kraji. O zhruba deset milionů méně zaplatil Královéhradecký kraj. Za regulační poplatky loni vydal přes 40 milionů korun. Na příští rok vyčlenil 8,5 milionu. Částka vystačí na první čtvrtletí. Počítají s tím, že poplatky letos parlament úplně zruší, nebo že kraje budou proplácet jen některé.
Zlínský kraj vloni zaplatil za regulační poplatky ve svých nemocnicích téměř 15 milionů korun.

V rozpočtu na rok 2009 počítal s 28,7 milionu korun. Ministerstvo vnitra vede s krajem správní řízení, krajský mluvčí Milan Plesar ale  řekl, že hejtmanství žádné změny v tomto ohledu nechystá.
Nejmenší výdaje loni měl Plzeňský kraj, proplatil pacientům zhruba 7,6 milionu korun. O peníze nejčastěji žádali senioři. Letos na poplatky v rozpočtu má 12 milionů. Nižší částka než v jiných krajích je dána zřejmě řidší sítí krajských nemocnic.


Karlovarský kraj loni na poplatky vydal 20,8 milionu korun, stejnou částku má vyčleněnou na letošek. Jsou v tom nejen poplatky, které pacienti měli uhradit v krajských zdravotnických zařízeních, ale zčásti i poplatky ze všech lékáren v kraji, které kraj začal vracet od září. Ústecký kraj na poplatcích za pacienty v krajských nemocnicích zaplatil dvojnásobek, zhruba 42 milionů korun. Letos má na ně v rozpočtu vyčleněno 24 milionů korun do poloviny roku.


Také Liberecký kraj počítá s úhradou poplatků za pacienty jen do jarních parlamentních voleb. V rozpočtu na to má proto jen deset milionů korun. Loni na ně vydal přes 22 milionů. Hejtman Stanislav Eichler (ČSSD) předpokládá, že ČSSD volby vyhraje a sněmovna pak poplatky ve zdravotnictví plošně zruší. Pokud ale sociální demokraté ve volbách neuspějí a poplatky budou zachovány, kraj je prý dál hradit nebude.


Přes 34 milionů stála úhrada poplatků za pacienty v krajských zdravotnických zařízeních Pardubický kraj. Letos počítá se 17 miliony. Podle odhadů to vystačí asi do poloviny roku. Kraj Vysočina na úhradu poplatků pro letošek vyčlenil v rozpočtu 55,5 milionu korun. Loni se z připravených 80 milionů korun vyčerpalo kolem 47,5 milionu korun. Moravskoslezský kraj stála úhrada poplatků téměř 25 milionů korun. Letos počítají s částkou 6,1 miliony korun. Kraj hradí pouze třicetikorunové poplatky u lékaře a v lékárnách. Praha regulační poplatky neproplácí. Olomoucký kraj náklady na poplatky zatím nezveřejnil. Dříve je odhadl na 36 milionů korun.


Regulační poplatky zavedl bývalý ministr zdravotnictví ODS Tomáš Julínek. Systém byl od té doby upraven. Nyní se platí 30 korun v ambulanci a za položku na receptu, za den v nemocnici 60 korun a za pohotovost 90 korun. Osvobozeny jsou děti do 18 let.
Ministerstvo vnitra vede s několika kraji kvůli hrazení zdravotnických poplatků správní řízení. Podle úřadu je způsob jejich úhrady nezákonný. Ústecký kraj kvůli tomu podal kompetenční žalobu a žádá o přerušení správního řízení.

Tagy: Česko kraje

Zdroje: ČTK