Kraj zrušil opatření k epopeji, může se stěhovat do Prahy

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Slovanská epopej malíře Alfonse Muchy se může stěhovat z Moravského Krumlova do Prahy. Jihomoravský krajský úřad zrušil předběžné opatření, které tomu bránilo. Uvedla to Česká televize.

Vedoucí správního odboru kraje Lenka Cundová, který o věci rozhodoval, se nevyjádřila. Učinit tak prý nemůže, dokud nebude mít úřad oficiálně potvrzeno, že si účastníci řízení, rodina Muchova a Praha, převzali písemné rozhodnutí kraje. 

Úředníci kraje rozhodovali o námitkách Prahy proti předběžnému opatření Moravského Krumlova, které zakázalo manipulaci s epopejí. Radnice opatření vydala na návrh Muchova vnuka Johna, podle něhož není zřejmý majitel díla. Představitelé Prahy chtějí dílo z Krumlova natrvalo odvézt s tím, že jej vystaví v hlavním městě. 

Muchův vnuk: Praha nenaplnila podmínky darovací smlouvy

Mucha Praze dílo věnoval pod podmínkou, že pro něj město postaví speciální pavilon, což se dosud nestalo. Podle jeho vnuka tím město nenaplnilo podmínky darovací smlouvy, a dílo mu tedy ani nemůže patřit. Muchovi potomci iniciovali dědické řízení, v němž budou žádat, aby jim byla epopej vydána. Souhlasí s jejím umístěním v Praze, ale ne za podmínek nabízených městem. 

Kvůli osudu epopeje vznikl spor mezi Krumlovem a Prahou. Tisíce lidí jsou proti stěhování díla s tím, že by mělo zůstat v Muchově rodném kraji. Upozorňují, že Moravský Krumlov dílo po druhé světové válce zachránil před zničením a následně jej vystavil, a to za situace, kdy o něj Praha nejevila zájem.

Hlavní město podle nich dílo nepotřebuje, protože má věhlasných památek dost. Krumlov má pouze epopej, na níž je mnoho jeho provozoven, od restaurací až po obchody, závislých. Ve sporu o epopej je ještě rozhodnutí znojemského okresního soudu, který nařídil dílo Praze vydat, ale jen na dobu jeho vystavení do 31. května příštího roku. Dosud tedy není zřejmé, komu vlastně kolekce 20 rozměrných pláten patří a ani rozhodnutí jihomoravského krajského úřadu tuto záležitost nevyřeší.

Tagy: stěhování Praha epopej Krumlov

Zdroje: ČTK