Krach eura znamená konec Evropské unie, straší Merkelová

- Aktuality autor: art

Krach projektu eura bude znamenat i krach Evropské unie, varovala v pondělí německá kancléřka Angela Merkelová. Základem eurozóny je podle jejích slov solidarita, s řešením krize by měla pomoct každá země. 

Merkelová varuje před krachem unie

Merkelová varuje před krachem unie,zdroj: Profimedia.cz

"Evropská unie je společenství zemí, které se cítí zavázány stejnými hodnotami. Z tohoto základu mohl vzejít i velkolepý projekt eura. Proto je euro víc než jen měna, je založeno na vzájemné důvěře a společných zásadách," prohlásila Merkelová na na slavnostním shromáždění k 70. výročí vzniku Křesťanskodemokratické unie (CDU). "Pokud euro zkrachuje, zkrachuje i Evropa," zdůraznila.

"Pro naše vzájemné porozumění (v eurozóně) je bytostně nutné, abychom na jedné straně byli vzájemně solidární, na druhé straně ale aby každý přinesl svůj vlastní příspěvek k řešení problémů. Solidarita a vlastní odpovědnost jsou dvě strany téže mince," uvedla kancléřka.

Merkelová přitom apelovala na hledání kompromisu v současné situaci kolem Řecka. "Pokud přijdeme o schopnost nalézat kompromisy, bude Evropa ztracena," řekla.

Vyzdvihla přitom práci svého ministra financí Wolfganga Schäubleho, který podle ní v posledních měsících usilovně hledal možnosti, jak řeckou krizi vyřešit.

O situaci kolem Řecka v pondělí jednají šéfové německých parlamentních stran.

Tagy: Německo eurozóna Řecko zahraničí Evropská unie řecký dluh evropská politika

Zdroje: ČTK