Kott jde na svobodu. Odevzdal pas a chce pracovat jako lékař

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 21. 11. 2013 14:21) - Aktuality autor: Danica Klein

Krajský soud v Praze dnes propustil z vazby bývalého poslance Petra Kotta obžalovaného z korupce v kauze exposlance Davida Ratha (dříve ČSSD). Kott krátce po rozhodnutí odjel se svým advokátem Tomášem Sokolem do Rudné u Prahy, kde bydlí. Ve vazbě strávil 18 měsíců. 

Petr Kott

Petr Kott,zdroj: Profimedia.cz

Soudu slíbil, že se nebude vyhýbat hlavnímu líčení a odevzdá cestovní doklady. Souhlasil také s tím, že bude pod dohledem probačního úředníka. Ratha a Kottovu přítelkyni Kateřinu Pancovou, kteří patří k hlavním obžalovaným, soud propustil z vazby již dříve. 

Neveřejné vazební jednání trvalo půl hodiny. Následovala stejně dlouhá pauza. Na chodbě soudu dopoledne na výsledek čekaly zhruba dvě desítky novinářů. Soudce Robert Pacovský pak vyhlásil usnesení a Kott po zhruba patnácti minutách vyšel z jednací síně. Doprovázela ho justiční stráž, na rukou ale již neměl želízka. Zvedl ruce nad hlavu a sdělil, že jej soud propustil. Poté ještě vyřizoval v budově soudu formality spojené s propuštěním a krátce po 10:30 zamířil na dvoře soudu k autu, ve kterém ho čekal jeho obhájce. "Asi pojedu domů a začnu žít," řekl, než nastoupil. Dodal, že bude pracovat ve Fakultní nemocnici Na Bulovce. 

Krátce po poledni Kott společně s Pancovou vyrazili ze svého domu v Rudné zpět do věznice, kam si jel Kott vyzvednout věci a doklady, které tam nechal. Kott čekajícím novinářům řekl, že byl návrat domů "úžasný" a že jsou jeho pocity "nesdělitelné". Potvrdil také, že má práci v nemocnici domluvenou a pravděpodobně do ní nastoupí příští týden. Dodal také, že k probačnímu úředníkovi musí jezdit vždy v pondělí a ve čtvrtek. "Dneska už tam jedu," uvedl Kott a vydal se k nastartovanému autu, kde už na něj čekala jeho partnerka. 

Kott mohl odejít na svobodu hned, protože žalobce Petr Jirát si nechal lhůtu na rozmyšlenou, zda podá proti rozhodnutí stížnost, což ale podle něj účinek verdiktu neodkládá. "Já jsem se nevyjádřil, takže pan doktor Kott bude dnešním dnem propuštěn z vazby," řekl Jirát. Usnesení soudu prý přezkoumá, až mu dorazí písemně. Podle něj je "teoretická možnost", že by mohl stížnost podat. Rozhodnutí by pak řešil pražský vrchní soud. 

Jirát dodal, že podle soudu trvá hrozba útěku obžalovaného, soud ale vazbu nahradil přijetím slibu, že se Kott nevyhne hlavnímu líčení. Další zárukou je dohled probačního úředníka a Kott musí také odevzdat cestovní doklady. 

Dělil se o úplatky?

Obhájce Kotta Tomáš Sokol označil rozhodnutí jako "poměrně pozitivní". Doufal, že to tak dopadne. "Doufal jsem, očekávat nic nelze, lze doufat," dodal. 

Rath k propuštění Kotta řekl, že vazba byla neúměrně dlouhá u všech třech. V případu prý nejde o násilnou trestnou činnost, ale "podezření z potenciální trestné činnosti bílých límečků". "Podle mých zkušeností a informací se v zahraničí podobně podezřelí například omezí v pohybu třeba domácím vězením, a ne tak dlouhou vazbou," uvedl. Schůzku s Kottem ani Pancovou prý v plánu nemá. "Vzhledem k hlavnímu líčení by to nemuselo být hodnoceno dobře," dodal Rath. 

Předchozí Kottovu žádost soud počátkem září zamítl. Ještě ve stejný měsíc ale soud pustil z vazby Pancovou a před deseti dny i Ratha. Jirát od počátku tvrdí, že u Ratha, Pancové i Kotta hrozí riziko skrývání se před hlavním líčením, například útěkem do zahraničí. Trojice lékařů s tím nesouhlasí a tvrdí, že v cizině nemají žádné prostředky. 

Žalobce viní na základě policejních odposlechů 11 lidí z upravování veřejných zakázek ve Středočeském kraji. Týkaly se údajně opravy zámku Buštěhrad a gymnázia v Hostivici a také modernizace několika krajských nemocnic. Tendry prý vyhrávaly za úplatky předem domluvené firmy. 

Organizátorem byl údajně Kott coby náměstek některých krajských nemocnic a tehdejší ředitelka kladenské nemocnice Pancová. Kott byl před lety také poslancem, později řídil středočeskou pobočku Všeobecné zdravotní pojišťovny. Rath podle Jiráta o všem věděl z pozice hejtmana kraje a dělil se o úplatky, což exposlanec odmítá. Zbylí obžalovaní jsou šéfové nebo manažeři firem, které se o zakázky ucházely, nebo obchodní soutěže organizovaly. 

Hlavní líčení se koná s přestávkami od počátku srpna, nejbližší bude pokračovat v prosinci. Zatím je naplánované do února příštího roku, přičemž lze očekávat další stání. 

Ratha zadržela policie loni v polovině května, když odcházel z domu Pancové ze schůzky, na které byl také Kott. Exhejtman měl kartonovou krabici o které tvrdil, že jsou v ní láhve s vínem od Pancové. Ukázalo se ale, že byla plná bankovek. Podle Jiráta to byl úplatek sedm milionů korun. Rath to odmítá a situaci si neumí vysvětlit. Po propuštění z vazby naznačil, že mohlo jít o peníze na kampaň v krajských volbách. Hrozí mu v kauze nejvyšší trest - až 12 let vězení. 

Tagy: kauza Rath propuštění na svobodu

Zdroje: ČTK