Kostel v 'Jeruzalémě severu' ukrýval židovskou minulost

MAGAZÍN - Magazín autor: red

Zpovědnice kostela ve Vilniusu skrývala po desetiletí tajemství, které by v ní čekal jen málokdo. Přes nacisty a následně i sověty v ní byly schovány dokumenty mapující židovskou kulturu a i běžný život před druhou světovou válkou.

V kostele v litevském Vilniusu se našly dokumenty mapující historii Židů ve východní Evropě

V kostele v litevském Vilniusu se našly dokumenty mapující historii Židů ve východní Evropě,zdroj: Profimedia.cz

Náboženské texty, literatura a poezie v jazyce jidiš, svědectví o pogromech, životopisy, fotografie. Některé dokumenty pocházejí z poloviny 18. století. "Rozmanitost tohoto pokladu vyráží dech," říká David Fishman, který vyučuje židovskou historii na teologickém semináři v New Yorku.

"Tento objev je naprostým překvapením. Můžeme téměř rekonstruovat život Židů před holokaustem, protože tu nechybí žádný aspekt, žádný region a žádné období," říká.

Rukopisy básní 

Dokumenty, skrývané za nacismu a později za sovětské éry, byly objeveny letos u příležitosti převozu archívů kostela do litevské národní knihovny, která byla ve Vilniusu nedávno opravena.

Spolu s ještě větší skrýší nalezenou ve Vilniusu před téměř 30 lety jsou nejvýznamnějším objevem v židovské historii od nalezení svitků od Mrtvého moře v 50. letech minulého století, zdůrazňuje Fishman.

Mezi nejvzácnější listiny patří originální rukopisy básní psaných ve vilniuském ghettu velkým židovským básníkem Avrahamem Suckeverem. "Měli jsme verze, které napsal zpaměti a které byly publikovány těsně po válce. Dnes máme rukopisy, které psal v ghettu a jsou v nich odlišnosti, proto je tento objev tak významný," zdůrazňuje Fishman.

Jeruzalém severu

Vilnius, v hebrejštině Vilna a v jidiš Vilne, jemuž se někdy přezdívalo Jeruzalém severu, býval kdysi centrem bohatého židovského kulturního a náboženského života, kde působily stovky společenských, náboženských a kulturních spolků.

Mezi nejvýznamnější patří Vědecký institut jidiš YIVO založený v roce 1925. Rok poté byla v New Yorku založena jeho pobočka, která se stala generálním štábem organizace po německé invazi do východní Evropy.

Od roku 2015 se institut YIVO v New Yorku pustil do rozsáhlé digitalizace této sbírky, jakož i židovských dokumentů z Vilniusu nalezených americkou armádou v Německu v roce 1946.

Podle Simonase Gureviciuse, jednoho z mála Židů ve Vilniusu, který ještě hovoří jidiš, ukazuje objev těchto rukopisů, že se Hitlerovi ani Stalinovi nepodařilo vymazat z povrchu zemského jazyk a civilizaci jidiš, které představují.

"Hvězda Jeruzaléma severu byla téměř uhašena, ale její světlo stále ještě září," říká Simonas Gurevicius.

Za nacistické okupace v letech 1941 až 1944 přišlo o život kolem 195 tisíc litevských Židů. V Litvě, která má 2,8 milionu obyvatel, dnes žije na 3000 Židů.

Tagy: litva zahraničí holocaust druhá světová válka židovství víra a náboženství

Zdroje: ČTK,AFP