Kosovští Srbové navzdory ultimátu KFOR zátarasy neodstraní

- Aktuality autor: Jan Pastor

Zástupci čtyř srbských obcí na severu Kosova dnes na jednání ve městečku Zubin Potok odmítli odstranit barikády, jak s ultimátem nařídily mezinárodní jednotky KFOR. Kosovští Srbové také chtějí, aby se do oblasti vrátili srbští vojáci a policisté, napsala agentura Reuters. KFOR ani Bělehrad záležitost prozatím nekomentovaly.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Představitelé kosovských Srbů silniční zátarasy chtějí zachovat do té doby, než ze dvou sporných hraničních přechodů odejdou kosovskoalbánští celníci a policisté. Souhlasili nicméně s dalšími rozhovory o dohodě, která by umožnila konvojům KFOR se zásobami projíždět přes srbské uzávěry.

Později ale obvinili KFOR, že vyjednávání hatí, protože chtějí vyjednat průjezd i pro vozidla policejní a justiční mise Evropské unie EULEX. Srbové se totiž obávají, že by v nich mohli projíždět i celníci vyslaní úřady v Prištině.

KFOR to chce řešit násilím

"KFOR to chce řešit násilím, takže bude zodpovědné za další vývoj," prohlásil Radenko Nedeljković, který stojí v čele Kosovskomitrovického okresu.

KFOR se k rozhodnutí kosovských Srbů ještě nevyjádřilo. Velitel mezinárodních jednotek Erhard Drews ale již dříve prohlásil, že je vzdorem této kosovské menšiny zklamán a že vojáci mírové mise zátarasy nehledě na názor místních odstraní.

Srbský prezident Boris Tadić vyzval před jednáním kosovské Srby k tomu, aby našli pokojné řešení krize a aby s KFOR jednali. Bělehradští představitelé podle Reuters nyní deklaraci studují, a proto se k ní vyjádří až později.

Jejich požadavky vracejí mírové rozhovory o roky nazpět

Kosovští Srbové nechtějí podle DPA spolupracovat s EU, KFOR a ani s Bělehradem. Jejich požadavky tak vracejí mírové rozhovory mezi Srby a Albánci o roky nazpět.

Přechody, které blokují kosovští Srbové, mají spravovat podle dohody mezi Bělehradem a Prištinou kosovské a srbské úřady, každý ze své strany, za přítomnosti policistů evropské mise EULEX. Kosovští Srbové však silnice zablokovali tak, aby znemožnili přístup ke zmíněným přechodům. Svůj boj proti řádnému fungování přechodů chápou jako součást svého odporu proti vyhlášení nezávislosti Kosova.

Zdroje: ČTK