Kosovský prezident odstoupil. Byl zvolen neústavně

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Kosovský prezident Behgjet Pacolli odstoupil. Učinil tak ihned poté, co mu ve středu ústavní soud v zemi demisi přikázal, protože byl parlamentem zvolen v rozporu s ústavou.

Podle agentury Reuters se ale chce o post hlavy státu ucházet v nové volbě. Verdikt o protiústavnosti hlasování vynesl soud v pondělí, v úterý zveřejnil podrobnější odůvodnění svého rozsudku. 

"Pacolli bude pro novou volbu nového prezidenta kandidátem koaličních partnerů, protože ústavu neporušil," řekl po oznámení Pacolliho rezignace jeho poradce Ibrahim Gashi. "Rozhodnutí ústavního soudu jsou svatá a musejí být respektována," řekl prezident ve státní televizi RTK několik hodin před zveřejněním podrobností verdiktu. 

Soud vytkl prezidentské volbě to, že Pacolli byl jediným kandidátem na nejvyšší státní úřad a že ho poslanci zvolili prostou většinou a ne dvoutřetinovou. 

Pacolliho podezřelé podnikání

Parlament Pacolliho zvolil 22. února až ve třetím kole hlasování, kdy stačila prostá většina místo dvoutřetinové. Opoziční strany totiž zasedání bojkotovaly a poukazovaly na Pacolliho podezřelé podnikání v 90. letech v Rusku. Jeho firma Mabetex, založená ve Švýcarsku v roce 1991, se podílela mimo jiné na renovaci Kremlu údajně za záhadných podmínek. 

Později se opoziční zákonodárci obrátili na soud s tvrzením, že volba nebyla regulérní. Soud jim v tom dal za pravdu. 

Pokračuje prezidentská krize

Zatím není jasné, jak prezidentská krize v zemi skončí. Vyloučeny podle Reuters totiž nejsou ani předčasné parlamentní volby, pokud se poslanci na novém prezidentovi neshodnou. Ve 140členném Lidovém shromáždění se vládní koalice může opřít jen o prostou a velmi těsnou většinu 72 křesel. 

Je to již podruhé za šest měsíců, co se ústavní soud této balkánské země zabýval ústavností prezidentské funkce. Loni v září rozhodl, že někdejší prezident Fatmir Sejdiu nemůže být současně hlavou státu a předsedou politické strany. Sejdiu se poté rozhodl zůstat v čele strany Demokratický svaz Kosova a bylo třeba zvolit nového prezidenta.

Tagy: odstoupeni ustava Kosovo

Zdroje: ČTK