Kosovská mise končí, vojáci se vrací do Čech

- Aktuality autor: red

Základna v Kosovu, kde čeští vojáci při působení v zahraniční misi na Balkáně strávili 12 let, postupně mizí ze světa. Zpět do vlasti se už vrátilo přes 1500 tun vojenského materiálu, mezi nimi téměř 80 kusů techniky, obytných buněk, nádrží na vodu a šest desítek kontejnerů. Většina materiálu se do Česka vrací po železnici.

Do konce října budou z Kosova do středu Evropy vypraveny ještě tři vlakové transporty, sdělila mluvčí generálního štábu Jana Růžičková.

Necelá stovka vojáků, kteří mají v Kosovu na starosti demontáž základny Šajkovac, pilně pracuje. "Téměř prázdný je již autopark, neexistuje ani původní výdejna pohonných hmot, sklad zbraní a munice, kde bylo uskladněno téměř tisíc kusů zbraní a munice. Pryč jsou již částečně i skladovací prostory s desítkami kontejnerů, opravárenské prostory, palebná postavení," uvedla Růžičková.

Demontovaná kaple

"Postupně se likvidují i ubytovací prostory pro jednotky, které byly schopny pojmout až 800 osob. Rovněž byla demontována a do České republiky převezena i vojenská kaple, která bude znovu složena do původního stavu v muzeu v Lešanech," dodala Růžičková. 
Po zlikvidování celé základny se do Česka vrátí dalších více než 90 kontejnerů, obytných buněk, přes čtyři desítky kusů vojenské techniky a dalšího materiálu. Část věcí, které už česká armáda nepotřebuje, přenechá jiným zemím, například i Řecku, které dál pokračuje ve své kosovské misi. "Další část nepotřebného majetku bude předána místní samosprávě a humanitárním organizacím," vysvětlila Růžičková.

Armáda tak v Kosovu ponechá část starých a nepotřebných ubytovacích kontejnerů, které vojáci využívali už od doby působení v misi na území Bosny a Hercegoviny. Vojsko v areálu vodárny na základně Šajkovac ponechá i vybudované osvětlení a oplocení, které bude sloužit obyvatelům nedalekého města.

Na základně v současné době působí 99 příslušníků posledního úkolového uskupení KFOR české armády. Svou práci by měli skončit do konce října. "Předpokládáme, že poslední český voják by měl opustit základnu Šajkovac na přelomu října a listopadu tohoto roku," dodala Růžičková. Po tomto datu zůstane v Kosovu jen několik českých vojáků ve strukturách velitelství KFOR.

Tagy: mise armáda konec návrat Kosovo

Zdroje: ČTK