Kosovo: Kvůli postřelenému odvolán velitel českého kontigentu

- Aktuality autor: red

Velitel 15. kontingentu české armády v Kosovu Jiří Kývala byl odvolán z funkce do doby, než bude vyšetřen případ postřeleného českého vojáka ve městě Šajkovac. Informoval o tom ministr obrany Martin Barták.

Voják, který svého kolegu pravděpodobně postřelil, byl dočasně zproštěn výkonu služby. Do Kosova odletěla zvláštní komise, která má případ vyšetřit. 

"(Pravděpodobný viník) bude v nejbližším termínu stažen zpět do vlasti. Jeho další osud v armádě bude záviset na výsledcích šetření vojenské policie," řekl mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek. Další informace mohou být podle mluvčího známy v úterý. 

"Vzhledem k tomu, že se jedná o opakované problémy v tomto kontingentu, považuji za nezbytné řešit situaci v této oblasti komplexně," napsal Barták v tiskové zprávě. Ministr označil případ postřelení vojáka za "velmi závažný". 

Český kontingent v Kosovu se v poslední době potýká s řadou problémů. Před dvěma týdny náčelník generálního štábu Vlastimil Picek prozradil, že čtyři čeští vojáci v misi KFOR kouřili ve druhé polovině října marihuanu či hašiš. 

Deník Mladá fronta Dnes přinesl informace o dalším skandálu v Kosovu. Podle listu se jiní čeští vojáci v září opili a poprali. Divokou rvačku, do níž měl být zapleten i finský kolega, rozehnala až mezinárodní vojenská policie. 

Voják postřelený v sobotu se podle informací ministerstva obrany podrobil operaci v americké polní nemocnici. V současnosti je ve stabilizovaném stavu a mimo ohrožení života. Jakmile to jeho pooperační stav dovolí, bude převezen do České republiky, napsal Barták ve zprávě.

Tagy: Kosovo

Zdroje: ČTK