Kosmické smetí na Sibiři vyžaduje experty na úklid

- Aktuality autor: Nikola Velvarská

Týmy ruských odborníků vyčistily jihozápadní Sibiř od téměř všech úlomků kosmických raket, které startují do vesmíru z kazašského kosmodromu Bajkonur. Řekl to Alexandr Puzanov, ředitel Střediska pro monitoring úlomků raketových nosičů. Za poslední tři roky spadlo do této oblasti přes 300 tun "kosmického smetí".

Nosné rakety startující z Bajkonuru odhazují své součástky pravidelně severně od místa, kde se stýkají hranice Ruska, Kazachstánu, Číny a Mongolska. Podle Puzanova jsou nejčastějším místem pádu úlomků Altajský kraj a Altajská, Chakaská a Tuvská autonomní republika.

Za poslední tři roky z bajkonurských ramp odstartovalo 30 nosných raket Sojuz a 23 raket Proton. Každá z nich váží 12 tun a v hustých vrstvách atmosféry shoří jen asi polovina materiálu. Od roku 2010 tak mohlo do oblasti dopadnout přes 300 tun úlomků. Celkem odhadují odborníci váhu raketových zbytků až na desetinásobek.

Experti na množství spadlého odpadu dohlíží

Až do roku 1999 nikdo v Rusku úlomkům nosných raket nevěnoval pozornost a nezabýval se ani vyhledáváním a likvidací často velkých kusů raketového skeletu, uvedl Puzanov. Nyní se však situace změnila. Oblast pročesaly odborné týmy a všechny úlomky vyhledaly a odvezly. Výjimkou je podle ruského experta jen několik málo nedostupných míst.

Po každém kosmickém startu navíc odborníci zkoumají stav životního prostředí a prověřují, zda se do ovzduší nebo do půdy nedostaly stopy toxického paliva.

Na problém úlomků kosmických aparátů hlasitě upozornili obyvatelé Altajského kraje loni v srpnu, kdy se nad jejich hlavami zřítila kosmická loď Progress. Velký objem jedovatého paliva v jejích nádržích vyvolal strach ze zamoření vody a půdy. Podle dostupných údajů se ale stopy havarované rakety dosud nenašly.

V roce 2008 údajně na Altaji zbytek ruské kosmické rakety v obci Belyj Anuj zabil čtyři koně.

Tagy: Rusko Sibiř úklid

Zdroje: ČTK